Američania pošlú Palestínčanom pol miliardy dolárov

Američania pošlú Palestínčanom pol miliardy dolárov
Zdroj foto: SITA
Spojené štáty uvoľnili takmer pol miliardy dolárov pre Palestínsku samosprávu. Peniaze boli doteraz zmrazené americkým Kongresom. Americká diplomacia prichádza s informáciou v čase, keď Barack Obama končí svoje turné po Blízkom východe, v rámci ktorého navštívil aj palestínske územia.

Spojené štáty odblokovali 500 miliónov dolárov (385 miliónov eur) určených Palestínskej samospráve na Západnom brehu, ktoré boli dlhé mesiace zmrazené Kongresom. Američania o tom informujú v čase, keď prezident Barack Obama končí svoje turné po Blízkom východe, v rámci ktorého navštívil aj okupované palestínske územia.

Spojené štáty teraz do Palestíny pošlú bezmála 300 miliónov dolárov (230 miliónov eur) určených pre fiškálny rok 2012 a ďalších 200 miliónov USD (155 miliónov eur) pre tento rok určených na humanitárnu pomoc. Peniaze poputujú do Palestíny prostredníctvom Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID) vo forme rôznych humanitárnych programov a časť financií sa využije aj na boj proti obchodu s drogami. Z pol miliardového balíka bude však viac ako polovica k dispozícii priamo Palestínskej samospráve pod vedením prezidenta Mahmúda Abbása, keďže tieto financie budú súčasťou jej rozpočtu.

Palestínčania zažívajú tento rok jednu z najhorších rozpočtových kríz najmä preto, že viacerí jej tradiční darcovia si neplnia svoje sľúbené záväzky. Čiastočne ide o dôsledok Abbásovej úspešnej snahy o zvýšenie štatútu Palestíny v rámci OSN z v novembra minulého roka.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá