Cyperský parlament zamietol daň z bankových vkladov

Cyperský parlament zamietol daň z bankových vkladov
Zdroj foto: SITA
K zdaneniu bankových vkladov sa počas víkendu zaviazala cyperská vláda v rámci medzinárodnej dohody o úverovom programe pre ostrovnú krajinu.

Cyperský parlament v utorok večer odmietol návrh zdaniť vklady v bankách, k čomu sa pôvodne zaviazala cyperská vláda konajúca pod tlakom zlej ekonomickej situácie a snahy získať zahraničnú finančnú pomoc. Cyperskí poslanci však dohodu nepodporili, keď proti bolo 36 z nich a 19 sa zdržali. Urobili tak v reakcii na pobúrenie verejnosti, ktorá cez víkend začala vyberať svoj vklady z bánk. Svoju nespokojnosť prišli v utorok vyjadriť aj pred budovu parlamentu, kde sa zišli tisíce ľudí. Tí na výsledok hlasovania reagovali s veľkou radosťou. Podľa tamojších médií sa vláda teraz bude pokúšať zmeniť podmienky dohody s medzinárodnými veriteľmi alebo hľadať iné riešenie nepriaznivej situácie.

K zdaneniu bankových vkladov sa počas víkendu zaviazala cyperská vláda v rámci medzinárodnej dohody o úverovom programe pre ostrovnú krajinu. Oznámenie, že Nikózia v rámci plnenia podmienok finančnej pomoci uvalí špeciálnu daň na vklady, porušilo nepísané pravidlo, podľa ktorého sú úspory fyzických osôb nedotknuteľné. Cyperčania nato vyprázdnili bankomaty v krajine, finančné a akciové trhy zareagovali poklesom a investori vyjadrili obavy, že takýto precedens by mohol opäť rozpútať upokojujúcu sa finančnú krízu v eurozóne. Podľa sobotňajšej dohody s Bruselom by sporitelia, ktorí majú v bankách našetrených menej ako 100 tis. eur, prišli o 6,75 percenta svojich vkladov, čím by sa prakticky zrušilo ručenie štátu za úspory do tejto sumy. Vklady nad 100 tis. eur sa majú zdaniť sadzbou 9,9 percenta.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Británia poslala vojakom na Cypre milión eur lietadlom

Britská vláda poslala na Cyprus lietadlo s miliónom eur v hotovosti určený pre potreby vojakov pôsobiacich na stredomorskom ostrove. Londýn takto reaguje na situáciu v členskom štáte EÚ, ktorého vláda sa zaviazala zdaniť bankové vklady, čo vyvolalo paniku verejnosti. Briti chcú takto predísť možnosti, že tamojšie banky prestanú vydávať hotovosť v dôsledku spornej dohody medzi Nikóziou a medzinárodným veriteľmi. Peniaze majú poskytnúť vojenskému personálu a ich rodinám "núdzovú pomoc", potvrdilo britské ministerstvo obrany. To chce podľa svojich slov "proaktívne pristúpiť" k celej veci a dať svojim príslušníkom na výber, či chcú výplaty dostavať na účet v britskej alebo v cyperskej banke. Navyše potvrdilo, že odškodní všetkých členov ozbrojených síl alebo vlády, ktorých cyperské účty postihli dopady dohody o zdanení. Británia má na svojich dvoch cyperských základniach celkovo tritisíc vojakov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá