Nezamestnaneckú dávku dostáva najviac ľudí od mája 2010

Nezamestnaneckú dávku dostáva najviac ľudí od mája 2010
Zdroj foto: SITA
Sociálna poisťovňa vyplatila vo februári dávku v nezamestnanosti takmer 46,7 tisíc osobám. Agentúru SITA o tom informoval hovorca poisťovne Peter Višváder. Ide o najvyšší počet poberateľov nezamestnaneckej dávky od mája 2010, kedy túto dávku dostalo vyše 46,7 tisíc ľudí.

Za prvé dva mesiace tohto roka sa počet ľudí, ktorým poisťovňa vyplatila dávku v nezamestnanosti, zvýšil o 4,9 tisíc. V porovnaní s februárom minulého roka počet poberateľov dávky minulý mesiac vzrástol o 1,4 tisíca.

Na dávku v nezamestnanosti majú nárok tí nezamestnaní, ktorí boli poistení v nezamestnanosti najmenej dva roky v posledných troch rokoch. Ide o povinne poisteného zamestnanca alebo osobu dobrovoľne poistenú v nezamestnanosti. Dávka v nezamestnanosti dosahuje 50 % z vymeriavacieho základu poistenca. Maximálny základ na výpočet dávky v nezamestnanosti sa od začiatku tohto roka znížil z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov na jej dvojnásobok, čo je pokles z 2 307 eur na 1 572 eur. Najvyššia možná dávka v nezamestnanosti tak klesla z 1 153,5 eura na 786 eur.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá