Mjanmarská opozičná strana NLD si za svoju líderku opäť zvolila Su Ťij

Mjanmarská opozičná strana NLD si za svoju líderku opäť zvolila Su Ťij
Zdroj foto: SITA
Mjanmarská hlavná opozičná strana Národná liga za demokraciu (NLD) dnes znovu zvolila laureátku Nobelovej ceny mieru Aun Schan Su Ťij za svoju predsedníčku.

Informovali o tom zdroje strany, pripravujúcej sa na parlamentné voľby, ktoré sa v juhoázijskom Mjanmarsku majú uskutočniť v roku 2015. Na vôbec prvom oficiálnom zjazde strany v jej histórii bol v tajnom hlasovaní zvolený aj nový 15-členný výkonný výbor.

V sobotu 862 účastníkov zjazdu zvolilo 120-členný ústredný výbor, ktorý následne hlasoval o zložení výboru výkonného, približuje agentúra DPA. Za predsedníčku strany bola zvolená 67-ročná Su Ťij, ktorá stojí i na čele ústredného výkonného výboru: za ňou v straníckej hierarchii nasleduje Ňjan Win, jej blízky spolupracovník a už celé desaťročia hovorca strany.

Neboli však znovu zvolení starší členovia výboru, osemdesiatnici Tin U a Win Tin - tzv. "strýkovia" ústredného výkonného výboru. Členovia zjazdu v sobotu zvolili do výkonného výboru okrem Su Ťij ešte ďalšie štyri ženy.
V parlamentných voľbách v roku 1990 získala NLD väčšinu hlasov, ale armáda jej zabránila ujať sa moci. Armáda tiež zablokovala kandidatúru Su Ťij vo voľbách pred tromi rokmi, v dôsledku čoho ich NLD bojkotovala. NLD sa však zúčastnila na doplňovacích voľbách do parlamentu v roku 2012, v ktorých získala 43 zo 45 kresiel. Jedno z nich obsadila Su Ťij.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá