Švajčiari v referende rozhodujú o obmedzení platov manažérov

Švajčiari v referende rozhodujú o obmedzení platov manažérov
Zdroj foto: SITA
Nadmerné odmeny pre vrcholových manažérov budú vo Švajčiarsku zrejme minulosťou. Švajčiari totiž dnes v referende rozhodovali o ich obmedzení. Nová regulácia platov manažérov v prípade schválenia bude najprísnejšia na sveta. Podľa posledných prieskumov ju hodlá podporiť väčšina voličov.

Päť rokov po predložení občianskej iniciatívy proti nadmerným odmenám manažérov Švajčiari dnes pristúpili k referendu. Volebné miestnosti sa uzavreli napoludnie miestneho času. Jeho výsledky by mali byť známe ešte dnes.

Cieľom takzvanej Minderovej iniciatívy, nazvanej podľa nezávislého poslanca Thomasa Mindera, je obmedziť nadmerné odmeny a odstupné pre vrcholových manažérov spoločností kótovaných na burze. O výške odmien by mali každoročne záväzne rozhodovať akcionári firiem. Porušenie tejto zákonnej regulácie by sa mohlo trestať až trojročným väzením a vysokými pokutami. Dôvodom podpory návrhu je hnev týkajúci sa vysokých odmien, ktoré motivovali manažérov švajčiarskej banky UBS k vysoko rizikovým investíciám, čo priviedlo banku na pokraj bankrotu, rovnako ako rozhorčenie vyvolané odstupným vo výške 78 miliónov USD (60 miliónov eur), ktoré mal dostať odchádzajúci šéf farmaceutickej firmy Novartis Daniel Vasella.
Zväz švajčiarskych firiem Economiesuisse platil miliónovú kampaň proti iniciatíve. Podnikatelia varovali pred škodami, ktoré môže schválenie regulácie spôsobiť. Tvrdia, že to zníži konkurencieschopnosť krajiny a poškodí švajčiarske firmy. Naopak, iniciatívu podporuje väčšina ľavice.

Ak Švajčiari návrh v referende nepodporia, nadobudne platnosť návrh vlády, ktorého cieľom je tiež obmedziť nadmerné odmeny. Podľa vládneho návrhu však hlasovanie akcionárov firiem nebude záväzné, ale bude to len odporúčanie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá