Maďarič: Pracujeme na alternatívnych systémoch financovania cirkví

Maďarič: Pracujeme na alternatívnych systémoch financovania cirkví
Zdroj foto: SITA
Ministerstvo kultúry (MK) pracuje na alternatívnych systémoch financovania cirkví. Pre TASR to potvrdil šéf rezortu Marek Maďarič. V prvom rade však čaká odpoveď na to, či sú cirkvi ochotné poskytnúť informácie o stave svojho majetku.

Túto požiadavku vznieslo MK na decembrovom zasadnutí expertnej skupiny, ktorú ustanovil Maďarič. "Od tejto odpovedi sa bude determinovať naše ďalšie správanie. Na strane cirkví by mala byť vôľa povedať, akým majetkom disponujú, lebo bez toho nie je možné nastaviť dobrý systém financovania," konštatoval.

Týmto spôsobom chce rezort zistiť, či sa nachádzajú v situácii, keby nevyhnutne potrebujú na svoje prežitie podporu štátu, alebo či by si v novovytvorenom systéme mohli pomôcť aj svojim majetkom. "Na jednej strane chápem ich názory, ktorými argumentujú, že je to pre nich komplikované zistiť, ale keď vedia v iných veciach vystupovať jednotne, mali by dokázať deklarovať, aký je reálny stav ich majetku. Možno je tak zaťažený, že verejnosť uzná, že si cirkev vzhľadom na plnenie dôležitých funkcií zaslúži finančnú podporu," uviedol.

Cieľom je navrhnúť také možnosti, ktoré by sa dali v prípade, ak na to bude politická vôľa, zrealizovať v praxi. Maďarič naďalej trvá na tom, že zmena súčasného modelu financovania nie je možná bez dohody s predstaviteľmi cirkví. "Nemyslím si, že je správne, ak by o tom jednostranne rozhodol štát," podčiarkol.

Riešenie vidí v predložení istých alternatív, na ktorých už rezort seriózne pracuje. "Súčasne musíme testovať vôľu a schopnosť naozaj vidieť, akým majetkom cirkvi disponujú. Potom sa inak bude pozerať na tie, ktoré majú veľké majetky a na tie, ktoré ich nemajú. Takže som zvedavý na odpoveď," podotkol minister.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá