Rokovanie parlamentu: Návrhy kandidátov na šéfa ÚPN, zákon o dotáciách

Aktualizované:
Rokovanie parlamentu: Návrhy kandidátov na šéfa ÚPN, zákon o dotáciách
Zdroj foto: SITA
Poslanci NR SR môžu dnes do 16:00 predkladať návrhy kandidátov na predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa . Bezplatné školské pomôcky by sa mali stať majetkom školy, ktorú dieťa navštevuje. Vyplýva to z novely zákona poslankyne za SaS Lucie Nicholsonovej.

Návrhy kandidátov na šéfa ÚPN

Poslanci NR SR môžu dnes do 16:00 predkladať návrhy kandidátov na predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN). Bez podpory Smeru-SD nemôže byť žiaden kandidát zvolený. Smer-SD kandidáta zatiaľ nemá. Má ho vybrať užšie vedenie strany, ale dnes to pravdepodobne nebude.

Poslanecký klub najsilnejšej strany vo štvrtok rokoval o dvoch menách - historikovi Jánovi Hlavinkovi zo Slovenskej akadémie vied a vedúcom referátu Oral history v ÚPN, ktorý zaznamenáva rozprávanie svedkov historických udalostí. Hlavinka sa venuje výskumu holokaustu a prenasledovaním Židov na Slovensku.

Krajňák nie je historik, ktorý by podľa viacerých predstaviteľov Smeru-SD mohol pôsobiť upokojujúco a zjednocujúco na historikov rozdelených do nezmieriteľných táborov, pretože meno akéhokoľvek z nich okamžite vyvolá nesúhlasnú reakciu v druhom tábore. Vedenie Smeru-SD môže však vybrať aj iného kandidáta.

Opozícia taktiež zatiaľ nemá kandidáta do tretieho kola voľby. Strany Ľudovej platformy (KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS) chceli navrhnúť Ladislava Bukovszkého, ktorý je členom Dozornej rady ÚPN. Ten však kandidatúru odmietol.

Rovnako tak nomináciu SaS odmietol Juraj Kalina, ktorý mal byť pôvodne nominantom Smeru-SD, ale vládna strana ho z voľby stiahla. Ako uviedol pre agentúru SITA podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec, Ľudová platforma má záujem, aby táto pozícia bola obsadená kvalitným kandidátom.

Štefanec však nevylučuje ani možnú podporu kandidátovi Smeru-SD. „Pokiaľ to bude kvalitný kandidát, ktorý bude spĺňať naše hodnotové kritériá, áno. Prečo nie? Sme však za spoločný postup Ľudovej platformy,“ uviedol s tým, že kandidát, ktorého by mohla SDKÚ-DS podporiť, by mal mať predovšetkým odborné skúsenosti a znalosti. Musí byť bezúhonný a čestný.

„Musí to byť človek, ktorý aj v minulosti dokázal, že mu viac záleží na veciach spoločných ako na osobnom prospechu,“ dodal. Rovnaký postoj prezentoval aj podpredseda KDH Pavol Abrhan, preto kresťanskí demokrati zatiaľ čakajú s akým kandidátom príde Smer-SD.


Školské pomôcky by sa mali stať majetkom školy

"Škola tak bude mať dosah na ochranu týchto pomôcok," tvrdí Nicholsonová. Upozorňuje na to, že v súčasnosti štát poskytuje školám nemalé finančné prostriedky, ktoré slúžia na pokrytie výdavkov súvisiacich s plnením povinnej školskej dochádzky detí v hmotnej núdzi.

Školy za tieto prostriedky nakupujú najmä zošity, písacie potreby, učebnice a nevyhnutné individuálne pomôcky. "Prax ukázala, že deti z domu nosia tieto pomôcky v zdevastovanom stave, ktoré už nie sú použiteľné v škole, respektíve sa vyskytujú prípady, keď deti alebo ich rodičia obchodujú s takto získanými školskými potrebami," uviedla poslankyňa za SaS.

Poslanci sa potom budú zaoberať ďalším Nicholsonovej návrhom, ktorým chce zaviesť povinnú zdravotnú preventívnu prehliadku dieťaťa aj v jeho piatom roku života. Zároveň ňou chce podmieniť vyplácanie prídavku na dieťa. V súčasnosti musia ísť deti na preventívnu prehliadku a očkovanie, keď dovŕšia tri roky a potom, keď nastupujú do základnej školy.

V tomto časovom vákuu podľa poslankyne vzniká priestor, kedy sa z dozoru úradov sociálnej kurately, ale aj z dohľadu lekárov môžu stratiť deti, ktoré sú týrané alebo zneužívané. Tak tomu bolo aj v prípade Lucie z Bratislavy, ktorú v piatich rokoch na smrť utýral otčim a tri roky o nej nikto nevedel i napriek tomu, že mala nastúpiť na povinnú školskú dochádzku.

Národná rada dnes bude pokračovať v rokovaní o poslaneckých návrhoch, spolu zostáva prerokovať ešte 23 bodov programu.


Mohlo by vás zaujímať

TOP videá