Španielska opozícia žiada po škandále premiérovu rezignáciu

Španielska opozícia žiada po škandále premiérovu rezignáciu
Zdroj foto: SITA
Líder španielskej opozičnej Socialistickej strany vyzval v nedeľu premiéra Mariana Rajoya, aby po korupčnom škandále rezignoval. "Rajoy by sa mal vzdať svojej roly na čele vlády, pretože nezvláda veľmi zložitú situáciu, ktorej Španielsko čelí," povedal Alfredo Pérez Rubalcaba pre novinárov.

Španielske stredo-ľavé noviny El Pais uverejnili nedávno účtovné výpisy údajne dokazujúce nelegálne financovanie premiérovej strany prostredníctvom nedeklarovaných príspevkov od podnikateľov. Rajoy v sobotu ostro odmietol, že by on a ďalší členovia strany poberali takéto peniaze. Jeho vyjadrenie viedlo v Madride a ďalších mestách k spontánnym demonštráciám, pričom ľudia žiadali vysvetlenia.

Premiér "nemôže viesť krajinu v tomto citlivom období," zdôraznil Rubalcaba, podľa ktorého jeho prítomnosť nepomôže vyriešeniu politickej krízy. Rajoya preto vyzval, aby sa vzdal svojej funkcie a "prenechal svoje miesto inému lídrovi".

V súvislosti s kauzou zatiaľ nikoho neobvinili, Rajoyovi však kauza v čase hospodárskej krízy poškodila na verejnosti. Škandál rozhneval mnohých obyvateľov Španielska, ktoré v súčasnosti okrem obrovského dlhu bojuje aj s jednou z najvyšších mier nezamestnanosti v rámci celej Európskej únie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá