Opozícia: Smer-SD sa bojí kontroly

Opozícia: Smer-SD sa bojí kontroly
Zdroj foto: SITA
Premiér by podľa opozičných strán mal splniť svoj sľub o tom, že post predsedu NKÚ obsadí opozičný kandidát.

Vládny Smer-SD sa bojí kontroly, preto odďaľuje voľbu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Opozičné strany takto komentovali postup predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý na januárovú schôdzu nezaradil voľbu predsedu NKÚ.

"Je to zbabelosť a strach pred akoukoľvek kontrolou, ktorá by mala byť súčasťou štandardnej demokracie," uviedol pre agentúru SITA podpredseda poslaneckého klubu SaS Martin Poliačik. Smer-SD tak podľa neho pokračuje v zamedzovaní kontroly, hoci už na začiatku volebného obdobia sľúbil, že post šéfa NKÚ obsadí opozičný kandidát.

"Smer-SD robí všetko pre to, aby sa dostal do pozície, že určí alebo ovplyvní, kto bude kandidátom na funkciu predsedu NKÚ," konštatovala predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Zdôraznila, že dohody buď platia, alebo nie. Premiér Robert Fico by podľa jej slov mal splniť svoj sľub, ktorý dal opozičným stranám bezprostredne po parlamentných voľbách, že post predsedu NKÚ prináleží opozícii.

Podpredseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan zdôraznil, že ďalší postup budú koordinovať s opozičnými stranami SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd. KDH rovnako ako SDKÚ-DS a Most-Híd rešpektuje, že kandidáta na funkciu predsedu NKÚ navrhne SaS a kresťanskí demokrati ho podporia. "Je zrejmé, že Smer-SD nemieni opozícii prepustiť akúkoľvek kontrolu, aj preto odkladá voľbu," vysvetlil Abrhan.

Tento post patrí opozícii a opozícia by mala spraviť všetko preto, aby sa voľby zúčastnila, podotkla predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková. Opozičné strany, ktoré v tejto veci deklarujú jednotu, by sa podľa nej mali prostredníctvom všetkých svojich poslancov podporiť svojho kandidáta.

Fico a ďalší poprední politici Smeru-SD oficiálne deklarujú, že post predsedu NKÚ patrí opozícii. V praxi vládni poslanci dvakrát zablokovali zvolenie opozičného kandidáta - najprv Kamila Krnáča a neskôr Vladimíra Klimeša. Argumentovali, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa nestalo.

Premiér už skôr navrhol, aby opozičné strany predstavili viacero kandidátov, z ktorých by si Smer-SD vybral.

Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012, keďže parlament stále nezvolil jeho nástupcu, zostáva na čele úradu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá