Irán neumožňuje kontakt so Slovákom, podozrivým zo špionáže

Irán neumožňuje kontakt so Slovákom, podozrivým zo špionáže
Zdroj foto: youtube.com
Zastupiteľský úrad SR v Teheráne požiadal iránsku stranu o umožnenie návštevy zadržaného slovenského občana. Napriek opakovaným telefonickým a aj notifikovaným žiadostiam sa to však nepodarilo, uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Ako zdôraznil, slovenský rezort diplomacie na prípade intenzívne pracuje a podnikne ďalšie potrebné kroky.
Iránska tlačová agentúra Mehr informovala o odhalení skupiny údajných špiónov CIA ešte 17. januára.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí podľa nej uviedlo, že k odhaleniu došlo v rámci "nepretržitých a promptných operácií", ktorých časť sa vykonávala napríklad aj vo Francúzsku či v ďalších krajinách.

Slovenského občana Mateja Valucha (26), ktorého označili za spojku CIA a vykonávateľa tajného plánu CIA, podľa tlačovej agentúry zadržali iránski bezpečnostní agenti spolu s "ďalšími členmi protiiránskej skupiny".

"V roku 2008 som si zaregistroval webovú stránku NGR, ponúkajúcu zamestnanie, a podpísal zmluvy s prestížnymi európskymi spoločnosťami na poskytovanie kvalifikovaných expertov. V roku 2009 ma kontaktovala osoba s menom Steven Logano prostredníctvom e-mailu spoločnosti Prizma Company, údajne pre spoluprácu," citovala agentúra Mehr zadržaného slovenského občana.

"V prvých dňoch som zistil, že jeho pravé meno nie je Steven Logano, a že je vysokopostaveným predstaviteľom CIA s misiou infiltrovať sa do elitných iránskych kruhov a získavať informácie o iránskom vývoji v technologickom priemysle," dodal podľa iránskej agentúry Slovák Valuch.

Logano, ako aj ďalší členovia údajnej špionážnej skupiny, padli do pasce iránskych bezpečnostných agentov, píše Mehr. Ako ďalej dodáva, v minulosti prišlo do Iránu s cieľom špionáže viacero Američanov. V súvislosti s biotechnologickým výskumom spomína agentúra mená Stephana Richmonda a Marka Anthonyho Vandiara, ako i ďalšieho nemenovaného občana Juhoafrickej republiky, Maroka, Malajzie či bližšie nešpecifikovanej východoázijskej krajiny.

Tí sa mali podieľať na špionáži v oblasti počítačovej techniky a zhromažďovaní informácií o iránskom jadrovom programe, píše agentúra Mehr.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá