Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vaječné bielka použité na výrobu účinného filtra na čistenie vody

Vaječné bielka použité na výrobu účinného filtra na čistenie vody
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
18. 11. 2022
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vzhľadom na to, že znečistenie mikroplastmi a nedostatok pitnej vody sa prehlbujú, je čoraz dôležitejšie nájsť účinné spôsoby filtrovania a odsoľovania morskej vody. Nový aerogél je rozhodne prísľubom a je vyrobený z vaječných bielkov.

Profesor Craig Arnold z Princetonskej univerzity dostal prvý nápad na zasadnutí fakulty, keď uvažoval nad chlebom v sendviči. Napadlo mu, že vnútorná štruktúra chleba by mohla dobre fungovať, ak by sa začlenila do aerogélu na filtráciu vody, a tak požiadal svoju laboratórnu skupinu, aby vyvinula rôzne recepty na chlieb s pridaným uhlíkom.

Spočiatku žiadny z chlebových aerogélov dostatočne dobre nereprodukoval štruktúru, takže tím vylučoval prísady, až im zostali len vaječné bielky a malé množstvo uhlíka. „Práve bielkoviny vo vaječných bielkoch viedli k štruktúram, ktoré sme potrebovali,“ povedal Arnold.

Súčasná verzia aerogélu údajne odstraňuje z morskej vody častice soli a mikroplastov s 98 %, respektíve 99 % účinnosťou. A vyrába sa jednoducho lyofilizáciou zmesi vaječných bielkovín a uhlíka a následným zahriatím na 900 stupňov Celzia v prostredí bez kyslíka. Výsledkom je materiál so štruktúrou podobnou chlebu, ktorý pozostáva zo vzájomne prepojených vlákien uhlíkových vlákien a plátov grafénu.

Tvrdí sa, že aerogél funguje oveľa lepšie ako filtre s aktívnym uhlím a na rozdiel od systémov reverznej osmózy nepotrebuje elektrickú energiu. Namiesto toho využíva len gravitáciu na pretiahnutie morskej vody. V súčasnosti nie je známe, akou rýchlosťou filtruje vodu.

Treba poznamenať, že hoci sú vajcia pomerne lacné a je ich dostatok, ich využitie na výrobu aerogélu by ubralo zo zásob, ktoré by sa mohli použiť ako potraviny. To by však nemal byť problém, keďže sa zistilo, že podobné komerčne dostupné proteíny fungujú rovnako dobre.

Arnold a jeho kolegovia teraz pracujú na rozšírení výrobného procesu. Vedci dúfajú, že aerogél by sa nakoniec mohol používať nielen na filtráciu vody, ale aj v aplikáciách, ako je skladovanie energie, zvuková izolácia a tepelná izolácia.

Výskum je opísaný v článku, ktorý bol nedávno uverejnený v magazíne Materials Today.