Proti homosexuálom demonštrovali státisíce Francúzov

Proti homosexuálom demonštrovali státisíce Francúzov
Zdroj foto: Huffpost
Stovky tisícov demonštrantov v nedeľu zaplavili francúzsku metropolu na protest proti plánom vlády zlegalizovať homosexuálne manželstvá vrátane umožnenia adopcií detí pre páry rovnakého pohlavia. Legislatívou v tejto oblasti by sa už tento mesiac mal zaoberať aj francúzsky parlament.

Podľa organizátorov sa na nedeľňajšej demonštrácii v Paríži zúčastnilo až 800-tisíc odporcov homosexuálov, polícia však hovorí "len" asi o 340-tisíc účastníkoch.

Socialistický prezident Francois Hollande napriek protestom prisľúbil, že legislatívu nestiahne a naďalej ju podporuje. Šéf Elyzejského paláca navyše avizoval, že v prípade schválenia takzvaných registrovaných partnerstiev sa osobne zúčastní na slávnostných ceremóniách prvých zosobášených homosexuálov.

Francúzsky socialistický kabinet začiatkom novembra schválil návrh zákona, ktorý by mal v krajine zaviesť manželstvá osôb rovnakého pohlavia a umožniť takýmto párom osvojovať si deti. Podpora homosexuálnych zväzkov bola jedným z významných sľubov, ktoré odzneli začiatkom roka v rámci Hollandovej predvolebnej kampane.

Inštitút manželstva by mal byť párom rovnakého pohlavia prístupný už v polovici roka 2013, a to napriek odporu zo strany francúzskej katolíckej cirkvi a iných skupín obyvateľstva. Posledné prieskumy verejnej mienky ukazujú, že podpora homosexuálnych manželstiev klesla a pohybuje sa tesne nad 50 percentami.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá