Obamova vláda chce rýchle obmedzenie predaja zbraní

Obamova vláda chce rýchle obmedzenie predaja zbraní
Zdroj foto: SITA
Americký prezident Barack Obama je odhodlaný rýchlo konať proti ozbrojenému násiliu a preskúma všetky cesty vrátane možných nariadení, ktoré nebudú potrebovať súhlas Kongresu, aby zabránil takým útokom, akým bola naposledy v decembri masakra na škole v Connecticute. V stredu to uviedol viceprezident Joe Biden.

Ten sa v Bielom dome stretol s obeťami ozbrojeného násilia ako aj odporcami voľného obchodu so zbraňami v rámci úsilia zostaviť súbor odporúčaní, ktoré Obama žiada do konca januára. Biden pred stretnutím povedal, že problém je taký závažný, že si vyžaduje bezodkladné konanie.

Už vo štvrtok ho preto čaká schôdzka so zástupcami zbrojárskych lobistických skupín vrátane najväčšej National Rifle Association.

V Spojených štátoch sa o sprísnení legislatívy na držbu zbraní debatuje od decembrovej streľby na škole v Connecticute, kde šialený útočník zavraždil 26 ľudí a neskôr aj seba.

Kontrola zbraní je v Spojených štátov citlivou témou a prezident Obama sa jej počas svojho prvého funkčného obdobia vyhol. Po incidente v Connecticute, ktorému predchádzala séria iných, však oznámil, že poveril svojho viceprezidenta Joea Bidena úlohou dohliadať na prípravu konkrétnych legislatívnych návrhov na obmedzenia pre útočné zbrane.

Federálny zákaz na takéto zbrane z roku 1994 vypršal v roku 2004 a vtedajší prezident George W. Bush ho neobnovil. Mnoho Američanov si však myslí, že právo na nosenie zbraní je nedotknuteľné.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá