Školskí odborári rozhodujú, čo s prerušeným štrajkom

Aktualizované:
Štrajkový výbor najväčších školských odborov dnes rozhodne ako ďalej s prerušeným štrajkom a či budú pokračovať v protestoch. Predsedníctvo Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktoré je zároveň štrajkovým výborom, sa bude zaoberať ďalším postupom učiteľov v novom roku.

Odborári sa vyjadria aj k návrhu menších Nových školských odborov, ktoré chcú ostrý štrajk 13. marca počas testovania deviatakov na základných školách a písomných maturít z cudzích jazykov na stredných školách. Nové školské odbory sa snažia získať podporu minimálne 50 percent učiteľov na Slovensku na vyhlásenie jednodňového ostrého štrajku v tento deň.

Školskí odborári na minuloročných protestných akciách žiadali ministra školstva Dušana Čaploviča o predloženie zmysluplnej vízie rozvoja školstva do 8. januára 2013. V prípade, že sa tak nestane, nevylúčili obnovenie protestov. Žiadnu víziu však doteraz nedostali a rezort spracuje materiál o stave školstva v zmysle uznesenia parlamentu, ktorý dal ministrovi čas do 31. marca.

Zamestnanci školstva minulý rok v novembri tri dni štrajkovali za desaťpercentné zvýšenie platov a navýšenie financií do rezortu. Po troch dňoch bol štrajk prerušený, nakoľko sa začali rokovania s vládou. Tá však aj napriek nedohode s odborármi odsúhlasila len päťpercentné zvýšenie tarifných platov a odobrila opatrenie, podľa ktorého má ísť celý platový normatív na mzdy.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra priemerný plat učiteľov za prvé tri štvrťroky 2012 dosiahol 840 eur a v novom roku sa vďaka päťpercentnému zvýšeniu a zmene vládneho nariadenia zvýši priemerne o 94 eur, čo predstavuje zvýšenie o 11,2 percenta.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá