Požiare v Chorvátsku mohli prekaziť dovolenku aj Slovákom. Odborník radí, na koho sa obrátiť

15.7.2022 11:36

Meškanie lietadla, zrušený let či úradovanie prírody. V Chorvátsku mali tento týždeň skúsenosť s veľkými požiarmi, pre ktoré museli časť ľudí evakuovať. Čo robiť, ak počas dovolenky vypukne v letovisku požiar a dovolenka sa skončí predčasne? O tom, aký majú klienti nárok na kompenzácie sme sa zhovárali s prezidentom Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Romanom Berkesom.

Toxické mikroriasy ohrozujú francúzske pobrežie, spôsobujú príznaky podobné covidu
Foto: TASR/AP

Čo má človek robiť, keď si zakúpi zájazd cez cestovnú kanceláriu a hodiny alebo deň pred tým mu na letisku zrušia let?

Ak zrušia let, to je, samozrejme, iná situácia, ako keď lietadlo mešká. Keď hovoríme o zájazdoch, tak v takomto prípade cestovná kancelária, ak oznámi klientovi zrušenie zájazdu, tak musí buď ponúknuť náhradné riešenie, alebo klientovi vrátiť peniaze. Takéto situácie sa nedejú v praxi. Skôr sa stretávame s meškaniami, ktoré nie sú avizované. K meškaniu dochádza až vtedy, keď klient príde na letisko, dokonca sa v mnohých prípadoch aj checkuje, už je v medzizóne, a v tom čase príde informácia, že z nejakého dôvodu bude lietadlo meškať. Pri cestovaní sa stávajú aj takéto situácie. 

Teraz sa nám kopia situácie, kedy meškania sú. Spôsobuje ich úbytok pracujúcich v rámci celého cestovného ruchu. Chýbajú ľudia. Pri zvýšenom záujme o cestovanie je nápor na letiskách veľký a majú problém zorganizovať mnohé lety, ktoré potom meškajú.

V našich zemepisných šírkach sa rušia skôr pravidelné linky a lety, ktoré sú v réžii cestovných kancelárií, sú realizované aj s meškaním. 

Ak čakáme na let, ktorý mešká viac ako tri hodiny, načo máme nárok? Na koho sa má cestujúci obrátiť, má nárok na kompenzáciu?

Keď je klient na letisku a čaká v odletovej zóne, môže sa obrátiť na cestovnú kanceláriu, ktorá urobí iba poradenský servis, pretože nemá možnosť ani právo vstúpiť do letovej zóny a starať sa o klientov. Je to preto ošetrené európskym dohovorom, ktorý hovorí, že v takomto prípade sa musí o cestujúcich postarať letecká spoločnosť, ktorá musí klientovi poskytnúť nevyhnutnú starostlivosť. Keď lietadlo mešká tri hodiny, musí mu poskytnúť nápoje, a keď je to meškanie dlhšie, tak aj stravu. A ak hovoríme o veľkom meškaní, tak aj ubytovanie, s tým, že potom neskoršie alebo v nasledujúci deň má možnosť odletieť. Toto všetko zabezpečuje letecká spoločnosť formou voucherov. Na základe nich dostanú primeranú službu.

V prípade, že by letecká spoločnosť túto službu neposkytovala, odporúčam klientom si zakúpiť nevyhnutné priamo na letisku - či už nápoje, alebo stravu, alebo ubytovanie. Potom nech žiada leteckú spoločnosť o preplatenie. Toto sú kompenzácie v rámci meškania letu.

Klient má nárok aj na finančnú kompenzáciu v prípade, že meškanie zavinila letecká spoločnosť alebo niekto zo zúčastnených v rámci poskytovania služieb. Nárok na kompenzáciu stráca klient vtedy, keď príde k nepredvídateľnej situácii, napríklad, keď je zlá poveternostná situácia, búrky. Je to pochopiteľné.

roman Foto: ta3

V Chorvátsku sú aktuálne rozsiahle požiare. Skúsme sa pozrieť na modelovú situáciu - som na dovolenke v oblasti, kde vypukne rozsiahly požiar. Mám kúpený zájazd cez cestovnú kanceláriu. Čo mám robiť, na koho sa mám obrátiť?

Žiaľ, stávajú sa aj takéto situácie. Cestovanie prináša malú mieru rizika. Organizovaný cestovný ruch má preto výhodu, že sa klient má na koho obrátiť.

Sú tu dve možnosti. Ak je situácia tak komplikovaná, že nie je možnosť poskytnúť služby, ktoré má cestovná kancelária uvedené v zmluve o zájazde, musí sa dohodnúť náhradné riešenie, ktoré klient prijme. Pokiaľ ho neprijme, cestovná kancelária musí za zrušenie zájazdu vrátiť peniaze späť.

Pokiaľ zájazd beží a situácia v letovisku je pre klienta nebezpečná, klienta buď dopraví späť do vlasti, alebo mu zabezpečí náhradné ubytovanie mimo ohrozenia.

A ak sa ešte len chystám na dovolenku cez cestovnú kanceláriu a v krajine by vypukol práve požiar, môžem túto dovolenku zrušiť a cestovná kancelária mi vráti 100 percent z ceny celého zájazdu?

To už skĺzame do oblasti obáv z cestovania, a tie nie sú kryté poisťovňami. Je to podobne ako počas covidu, že sa obávam cestovať niekam, kde by som sa mohol nakaziť. Nie je tam nárok na stornovanie poplatku. Je dôležité to, či cestovná kancelária je alebo nie je schopná poskytovať službu. A môže sa stať aj to, že v oblasti vypukol požiar, ale nijak neohrozuje ľudí, len sa o ňom vie, tak v takom prípade ďalej čerpajú služby.

Celý rozhovor s Romanom Berkesom si môžete pozrieť nižšie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok