Vysychajúce jazero zachránia. Podzemným kanálom doň napustia odsolenú vodu z mora

Vysychajúce jazero zachránia. Podzemným kanálom doň napustia odsolenú vodu z mora
Zdroj foto: Twitter/Maccabee Task Force
Izrael sa začiatkom budúceho roka stane prvou krajinou na svete, ktorá bude privádzať odsolenú morskú vodu do prírodnej vodnej nádrže – Tiberiadskeho jazera.

Informovali o tom online noviny The Times of Israel. Tiberiadske jazero je jednou z najnižšie položených vodných plôch na Zemi. Zároveň je najväčším sladkovodným jazerom Izraela a jeho núdzovou zásobárňou vody.

Štátna vodárenská spoločnosť Mekorot plánuje dokončiť výstavbu 13-kilometrového podzemného potrubia do konca tohto roka, potom budú nasledovať niekoľkotýždňové testy. Do prevádzky ho uvedú koncom prvého štvrťroka 2023.

Potrubie prepojí Tiberiadske jazero s infraštruktúrou, ktorá sa následne napojí na päť odsoľovacích zariadení na pobreží Stredozemného mora. Myšlienka vybudovať potrubie za 264 miliónov dolárov sa zrodila po katastrofálnych suchách v rokoch 2013 – 2018, keď sa hladina jazera priblížila k historickému minimu.

Testy vykonané vedcami naznačujú, že projekt nebude mať výrazne škodlivý vplyv na ekosystémy a dokonca im pomôže tým, že udrží stabilnú hladinu vody.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá