Zničiť Ukrajinu by bolo kolosálnou chybou. Ruský oligarcha pochybuje o zmysle vojny

Zničiť Ukrajinu by bolo kolosálnou chybou. Ruský oligarcha pochybuje o zmysle vojny
Zdroj foto: SITA/AP
Ruský hlinikárenský magnát Oleg Deripaska dal najavo, že pochybuje o zmysle vojny proti Ukrajine. Upozornil tiež na ekonomické dôsledky invázie na ruskú ekonomiku. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide o vzácny prípad verejnej kritiky počínania Kremľa, ktorá zaznela od niektorej z najvplyvnejších osobností ruského hospodárstva.

"Znepokojuje ma, ako rýchlo sme opustili to, čo sme ekonomicky dosiahli v 90. rokoch. Že sme opustili to, čo sme dosiahli v nultých rokoch, a teraz sedíme a čakáme na víťazstvo. Na aké víťazstvo? Na koho víťazstvo?" spýtal sa Deripaska. "Myslím si, že zničiť Ukrajinu by znamenalo kolosálnu chybu, a to aj pre nás," dodal. Ruského prezidenta Vladimira Putina však priamo nekritizoval.

Rastúca prosperita je spájaná s rozvojom ruského súkromného sektora a s posilňovaním vzťahov s Európou ako hlavným ekonomickým partnerom Ruska, povedal ďalej Deripaska, zakladateľ ruského hlinikárenského gigantu Rusal. Teraz je ale podľa neho "očividné", že západné sankcie tvrdšie dopadajú na Rusko ako na Európu.

Reuters podotýka, že toto Deripaskovo tvrdenie je v protiklade s vyhláseniami prezidenta Putina o tom, že sankcie sa západným ekonomikám vypomstia, čo sa už teraz prejavuje najvyššou infláciou za posledné dekády.

Na samotného Deripasku uvalili Spojené štáty, Európska únia a Británia sankcie. Zmrazili mu majetok a zakázali mu cestovať na svoje územie. Tento oligarcha však tiež povedal, že podcenil, ako stabilná ruská ekonomika napriek západným opatreniam bude. Súčasný ruský režim podľa neho nie je v ohrození. "Pre zmenu režimu v Rusku nie je potenciál. Opozícia si radšej vybrala krásne výhľady v Európe a stiahla sa zo života v krajine," uviedol Deripaska.

Päťdesiatpäťročný Deripaska je súčasťou skupiny oligarchov, ktorí ovládajú veľké časti ruského hospodárstva, najmä v energetike a obchode s komoditami. Kremeľ ich podnikaniu nekladie prekážky pod podmienkou, že zostanú mimo politiky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá