Takmer polovica Ukrajincov chce štát s Ruskom a Bieloruskom

Takmer polovica Ukrajincov chce štát s Ruskom a Bieloruskom
Zdroj foto: SITA
Myšlienka vytvorenia spoločného štátu z Ukrajiny, Ruska a Bieloruska sa teší podpore 41 percent Ukrajincov. Vyplýva to z prieskumu mimovládnej organizácie Sociologická skupina Rating, o ktorom dnes informovala tlačová agentúra Ukrinform.

Proti spoločnému štátu sa vyslovilo 44 percent opýtaných a ďalších 15 percent bolo nerozhodných. "Zatiaľ čo v rokoch 2010-11 stabilne prevažovali stúpenci spoločného štátu nad jeho oponentmi, v roku 2012 sa tento trend obrátil," poznamenali sociológovia.

Skupina Rating dodala, že vytvorenie spoločného štátu s Ruskom podporujú zväčša starší ľudia (53 percent) a najmenej mládež; viac stúpencov má v mestách než na vidieku. Táto iniciatíva sa stabilne teší najväčšej podpore na juhu krajiny.

Súčasne však vyše polovice obyvateľov strednej a severnej Ukrajiny a vyše 80 percent Ukrajincov žijúcich na západe štátu nepodporuje vznik takéhoto štátu. Najmenej štvrtina z tých, ktorí vyjadrili podporu vzniku spoločného štátu, podporuje aj prístupové rokovania Ukrajiny s Európskou úniou.

Prieskum sa uskutočnil v dňoch 25. septembra až 5. októbra na vzorke 2000 ľudí, uviedol Ukrinform.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá