Poľsko pomáha s vývozom obilia z Ukrajiny. Na hraniciach otvorilo päť nových expedičných miest

Poľsko pomáha s vývozom obilia z Ukrajiny. Na hraniciach otvorilo päť nových expedičných miest
Zdroj foto: TASR/AP
Poľsko v pondelok oznámilo, že na jednom z hraničných priechodov s Ukrajinou na juhovýchode krajiny otvára päť dodatočných expedičných miest pre nákladné automobily s cieľom uľahčiť prevoz obilia na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra DPA.

Počet doteraz fungujúcich expedičných miest sa tým zdvojnásobil, uviedol v pondelok hovorca poľskej vlády Michal Dworczyk. Nové zariadenia otvorili na hraničnom priechode Korczowa-Krakovec na juhovýchode krajiny. 

Cieľom je vyhnúť sa zápcham a skrátiť časy potrebné na čakanie pre nákladnú dopravu na oboch stranách hranice. Ukrajinský minister pre infraštruktúru Olexandr Kubrakov povedal, že toto opatrenie prispieva aj k celosvetovej potravinovej bezpečnosti, píše DPA.

Ukrajina, ktorá od konca februára čelí ruskej invázii, je jedným z najväčších svetových producentov obilia. Rusko však v ukrajinských prístavoch blokuje vývoz približne 20 miliónov ton obilnín určených najmä pre krajiny severnej Afriky a Ázie, pripomína DPA.

Poľsko a ďalšie európske krajiny sa usilujú zvýšiť kapacitu v oblasti transportu obilia po pevnine. Poľský minister poľnohospodárstva Henryk Kowalczyk nedávno oznámil, že jeho krajina sa usiluje dosiahnuť mesačne objem 1,5 milióna ton vyvezeného obilia. Ukrajina podľa DPA požaduje až päť miliónov ton, na čo však Poľsko nie je technicky pripravené.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá