Podmienky by sa mali uvoľniť. Lekári by tak mohli predpisovať viac liekov

Podmienky by sa mali uvoľniť. Lekári by tak mohli predpisovať viac liekov
Zdroj foto: SITA/AP
Všeobecní lekári by mohli predpisovať viac liekov. V súčasnosti pre viaceré kategorizačná komisia odobrila zrušenie preskripčného obmedzenia. Ministerstvo zdravotníctva deklarovalo, že má pozitívny postoj k postupnému uvoľneniu podmienok predpisovania vybraných skupín liekov.

"Kategorizačná komisia pre lieky väčšinovým hlasovaním schválila podnet hlavnej odborníčky MZ pre všeobecné lekárstvo Adriany Šimkovej na zrušenie preskripčného obmedzenia pre vybrané skupiny liekov - escitalopram, celekoxib, hypolipidemiká," spresnil komunikačný odbor rezortu.

Rezort má podľa neho pozitívny postoj k postupnému uvoľneniu vybraných skupín liekov pre praktických lekárov. "Tento proces, ako aj výber liekov, je v kompetencii hlavnej odborníčky MZ SR a jednotlivých odborných spoločností a predchádza stanovisku MZ SR," doplnil.

Na potrebu zmeny v podmienkach predpisovania liekov nedávno poukazovala aj Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS). Zdôrazňovala potrebu zrušenia preskripčných obmedzení pri liekoch na liečbu vysokého krvného tlaku a porúch látkovej výmeny tukov. Argumentovala, že všeobecní lekári majú už niekoľko rokov kompetencie diagnostikovať a liečiť pacientov s týmito ochoreniami, avšak bez možnosti predpisovať im všetky lieky.

Aktuálne zmeny uvítala prezidentka Slovenskej Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová. Verí, že kardiológov odbremenia. "Stane sa tak, ak všeobecní lekári budú ochotní predpisovať všetky lieky, ktoré môžu, a nielen tie, ktoré sami indikovali," dodala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá