Prvý prípad opičích kiahní hlási už aj Poľsko, pacient je v izolácii

Prvý prípad opičích kiahní hlási už aj Poľsko, pacient je v izolácii
Zdroj foto: TASR/AP
Prvý prípad opičích kiahní, ktoré sa šíria vo svete niekoľko týždňov, zistili aj v Poľsku, informoval v piatok minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Správu priniesla poľská tlačová agentúra PAP.

Toto pomerne zriedkavé nákazlivé ochorenie sa vyskytuje väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky a spôsobuje ho vírus, ktorý patrí do tej istej rodiny vírusov ako pravé kiahne. Vírus opičích kiahní je však oveľa menej nebezpečný a nákazlivý než jeho smrtiaci príbuzný.

Niedzielski v piatok povedal, že Poľsko zistilo desať podozrivých prípadov a zatiaľ bol jeden potvrdený ako prípad opičích kiahní. "Desiaty jún je deň, keď sme zistili prvý prípad," dodal minister. Hovorca ministerstva zdravotníctva Wojciech Andrusiewicz informoval, že pacient je v izolácii v nemocnici.

Neskôr v piatok prišlo oznámenie, že pacienta liečia v Nemocnici infekčných chorôb v hlavnom meste Varšava. Medzi prejavmi opičích kiahní je napríklad horúčka, bolesť hlavy a vyrážky. Prípady tohto ochorenia sa v súčasnosti objavujú v západnej Európe, ako aj v Spojených štátoch, Kanade a Austrálii.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá