Zverejnili, koľko ľudí je bez práce. Dlhodobo nezamestnaných je podstatne viac

TA3 TASR
6.6.2022 12:00

Miera nezamestnanosti v 1. štvrťroku klesla oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 0,7 percentuálneho bodu (p. b.) na úroveň 6,4 %. Počet ľudí bez práce podľa výberového zisťovania pracovných síl dosiahol 174 900 osôb, pričom klesal vo všetkých krajoch.

V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa počet nezamestnaných po sezónnom očistení znížil o 3 % na 177 500 osôb. Naďalej však rástol počet dlhodobo nezamestnaných. Informoval o tom štatistický úrad. 

V prvom štvrťroku 2022 patrilo medzi dlhodobo nezamestnaných (bez práce jeden rok a viac) 116 000 osôb, čo bol medziročný nárast o takmer 36 %. Podiel dlhodobo nezamestnaných bol oveľa vyšší ako pred rokom. Ešte v 1. štvrťroku 2021 tvorili ľudia bez práce dlhšie ako 11 mesiacov len 45 % spomedzi všetkých nezamestnaných, aktuálne to bolo vyše 66 %. Krátkodobá nezamestnanosť klesla na začiatku roka 2022 o takmer polovicu, naďalej bolo bez práce menej ako 12 mesiacov necelých 59 000 osôb.

Najviac nezamestnaných je na východe

Úbytok nezamestnaných nastal len vo vybraných vekových skupinách, opačný trend, nárast počtu nezamestnaných, nastal v skupine mladých ľudí vo veku 25 až 34 rokov, v skupine 50- až 54-ročných, ako aj v skupine osôb tesne pred dôchodkom (60 a viac rokov). Z pohľadu ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle, v obchode a v stavebníctve. V týchto skupinách však nastal medziročný pokles nezamestnaných.

Z regionálneho hľadiska počet nezamestnaných v 1. štvrťroku 2022 medziročne klesol vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Relatívne najviac nezamestnaných medziročne ubudlo v Žilinskom kraji (pokles o 22,2 %) a Bratislavskom kraji (pokles o 18,7 %). Naopak, len minimálny pokles počtu nezamestnaných nastal v Banskobystrickom kraji (o 1 %). Najviac nezamestnaných bolo aj naďalej v Prešovskom kraji (viac ako 40 000 osôb), v Košickom kraji (takmer 35 000 osôb) a v Banskobystrickom kraji (vyše 31 000 osôb).

Najvyššia miera nezamestnanosti bola v Prešovskom kraji, a to 11,8 %, tesne pod úrovňou desiatich percent bola miera nezamestnanosti v Banskobystrickom a Košickom kraji. Naopak, najnižšia miera nezamestnanosti bola v Bratislavskom kraji, kde štatistici evidovali 2,5 % nezamestnaných, a v Trenčianskom kraji s mierou nezamestnanosti 3,2 %. Vo všetkých krajoch SR došlo k zníženiu miery nezamestnanosti, relatívne najdynamickejšie v Žilinskom kraji, kde miera nezamestnanosti klesla o 1,4 percentuálneho bodu a dosiahla úroveň 4,3 %.

Zamestnanosť na Slovensku podľa výberového zisťovania pracovných síl v 1. štvrťroku medziročne rástla už tretí štvrťrok za sebou, a to o 2,8 %. Počet pracujúcich sa zvýšil na 2,572 milióna osôb. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku sa však celková zamestnanosť po sezónnom očistení znížila o 0,2 %. Z celkovo 18 odvetví ekonomiky sledovaných pri zamestnanosti v 1. štvrťroku 2022 počet pracujúcich medziročne vzrástol v 12. Počet pracujúcich stúpol ako vo výrobných odvetviach, tak v službách, v ktorých však situácia zostala rozkolísaná. V podielovo najvýznamnejšom priemysle bol nárast 2,4 % na 696 000 pracujúcich. Pracujúci pribudli začiatkom roka 2022 aj v stavebníctve, ich počet vzrástol o 4,4 % na 247 000 osôb.

Spamätávajú sa z pandémie

V odvetviach služieb, ktoré najviac ovplyvnili dôsledky pandémie, pracovalo o 2,1 % ľudí medziročne viac ľudí (1,559 milióna osôb). Celkovo služby dávali prácu viac ako 60 % pracujúcich, ale odvetvia služieb mali značne rozkolísaný vývoj počtu pracujúcich. Absolútne najvýraznejší rast - o štvrtinu počtu pracujúcich - sa prejavil v ubytovaní a stravovacích službách. Toto odvetvie však pred rokom trpelo najsilnejšími dosahmi pandémie s viac ako 30-percentným prepadom počtu pracujúcich. Z ďalších odvetví služieb, ktoré zamestnávajú nad 150 000 ľudí, sa dynamickejší rast o 9,9 % prejavil vo vzdelávaní a nižší rast v doprave a skladovaní o 1,7 %.

Celkovo vyššiemu tempu rastu počtu pracujúcich zabránil pokračujúci pokles vo veľkoobchode a maloobchode aktuálne o 3,2 %. Pracujúcich strácali aj ďalšie počtom pracujúcich významnejšie odvetvia služieb ako zdravotníctvo a sociálna pomoc (o 7 %) či verejná správa (o 1,1 %).

Počet pracujúcich, ako aj miera zamestnanosti medziročne vzrástli vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Počet pracujúcich najvýznamnejšie stúpol v Bratislavskom kraji o 8,3 %, ďalej v Žilinskom kraji o 4,3 % a v Nitrianskom kraji o 3,8 %. Najnižšiu mieru zamestnanosti pod 70 % mal už len Prešovský kraj, naopak, v Bratislavskom kraji sa miera zamestnanosti priblížila k úrovni takmer 83 %. Najvýraznejšia zmena nastala v Žilinskom kraji, miera zamestnanosti sa zvýšila o 4,2 percentuálneho bodu (p. b.) na hodnotu 78 %, významné zvýšenie zaznamenal aj Košický kraj, o 3,8 p. b., pričom počet pracujúcich bol nad hranicou 70 % obyvateľov kraja.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok