FOTO: Štvordňové oslavy jubilea sa skončili. Na záver sa opäť objavila aj kráľovná Alžbeta

Britská kráľovná Alžbeta II. sa na záver štvordňových oficiálnych osláv svojho platinového jubilea, 70. výročia nástupu na trón, v nedeľu opäť objavila na balkóne Buckinghamského paláca. Podľa tlačovej agentúry AFP to vyvolalo obrovské ovácie davu ľudí zhromaždených pred jej londýnskym sídlom.

Išlo o prvé osobné vystúpenie 96-ročnej panovníčky od štvrtka po tom, ako bola pre svoje pretrvávajúce problémy s mobilitou nútená vynechať niekoľko ďalších podujatí - piatkovú ďakovnú bohoslužbu v Katedrále sv. Pavla, sobotňajšie konské dostihy Epsom Derby, ako aj veľkolepý koncert na jej počesť.

Kráľovná sa v nedeľu objavila po boku svojich priamych dedičov trónu - princov Charlesa, Williama a Georgea. S pomocou vychádzkovej paličky, v zelenom odeve a v bielych rukavičkách zostala na balkóne počas štátnej hymny a mávala davom.

Najdlhšie vládnuca panovníčka krajiny sa v prvý deň osláv vo štvrtok dvakrát objavila na verejnosti na balkóne, ale podľa paláca jej to spôsobilo "určitý diskomfort", keďže mala čoraz väčšie problémy s chôdzou a so státím.

"Aj keď som sa nezúčastnila na všetkých podujatiach osobne, moje srdce bolo s vami všetkými, a s podporou svojej rodiny som naďalej odhodlaná slúžiť vám čo najlepšie," uviedla Alžbeta II. vo svojom nedeľňajšom ďakovnom vyhlásení.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá