Ukrajina apeluje na Nemecko, aby prerušilo transport ruského plynu cez Nord Stream 1

Ukrajina apeluje na Nemecko, aby prerušilo transport ruského plynu cez Nord Stream 1
Zdroj foto: SITA/AP
Ukrajinský prevádzkovateľ plynovodov apeloval na Nemecko, aby zastavilo alebo aspoň výrazne obmedzilo transport dodávok ruského plynu cez plynovod Nord Stream 1. Informuje agentúra DPA.

Plynovod mal zabezpečiť zásobovanie Európy plynom, uviedol v piatok šéf ukrajinského prevádzkovateľa plynovodov GTSOU Serhij Makohon. "My však vidíme, že Rusko absolútne porušuje tieto princípy," povedal Makohon v ukrajinskej televízii.

Makohon preto požaduje od nemeckého ministerstva hospodárstva a spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur, aby dodávky cez Nord Stream 1 zastavili alebo výrazne obmedzili.

Nord Stream 1 s dĺžkou 1224 kilometrov vedúci po dne Baltského mora, ktorý sa dostal do prevádzky v roku 2011, je najdôležitejším plynovodom pre dodávky ruského plynu do Nemecka. V roku 2021 sa cezeň zo severozápadného ruského mesta Vyborg prepravilo 59 miliárd kubických metrov plynu. Nemecko a ďalšie európske krajiny odmietajú okamžité zastavenie dodávok plynu z Ruska, lebo sa obávajú, že by to spôsobilo obrovské škody ich ekonomikám.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá