V prípade opičích kiahní nie je dôvod na paniku, treba však adekvátne reagovať, uviedol Mikas

TA3 TASR
26.5.2022 13:45

V prípade opičích kiahní, ktoré sa začali šíriť v Európe, nie je podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa dôvod na paniku. Uviedol to vo štvrtok počas 13. ročníka Slovenského vakcinologického kongresu, ktorý sa v týchto dňoch koná v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách.

"Na Slovensku zatiaľ nebolo hlásené toto ochorenie v súvislosti s mini epidémiou v Anglicku. Samozrejme nemôžeme vylúčiť importované prípady a môžeme očakávať, že v najbližšom období sa takýto prípad objaví aj u nás," uviedol Mikas. Zatiaľ podľa neho nie je potrebné pristúpiť k nejakým opatreniam ako napríklad pozastavenie letov z Afriky či iným celoplošným zákrokom. "Treba zvážiť opatrenia, adekvátne reagovať, to znamená zachytiť prípad, izolovať, dať do karantény a prípadne vyhľadať kontakty," poznamenal hlavný hygienik.

Slovenskí epidemiológovia podľa neho v súčasnosti situáciu sledujú aj z medzinárodného hľadiska vďaka účinnému systému rýchleho varovania a reakcie v rámci Európskej komisie a členských štátov. "Sme informovaní o týchto prípadoch, urobili sme určité opatrenia, vydali sme usmernenie Úradu verejného zdravotníctva, kde sú všetky náležitosti, týkajúce sa prevencie, diagnostiky, liečby a správania ľudí," dodal Mikas. Prípady opičích kiahní už zaznamenali vo viacerých európskych krajinách vrátane Českej republiky.

"Vzhľadom na celosvetovú eradikáciu varioly v roku 1980 sa však očkovanie už nevykonáva. Posledná očkovaná kohorta proti variole na Slovensku bola ročník narodenia 1976," povedal Bakoss. "Na základe štúdií sa zistilo, že vakcína proti pravým kiahňam účinkuje asi na 85 percent aj proti opičím kiahňam," doplnila epidemiologička Zuzana Krištúfková.

Priblížila, že túto vakcínu na Slovensku v súčasnosti nemáme, v prípade potreby by ju krajina musela zakúpiť. V aktuálnej situácii preventívne očkovanie zatiaľ neodporúča, nepredpokladá ani žiadne rozsiahle plošné očkovanie. "Skôr by išlo len o očkovanie v ohniskách nákazy," ozrejmila. Podobný názor zdieľa aj hlavný hygienik Mikas. "Myslím si, že nie je dôvod na nejaké celoplošné očkovanie," skonštatoval. To, že očkovanie proti pravým kiahňam môže chrániť aj pred opičími podľa Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) nepriamo potvrdzuje aj fakt, že všetky v súčasnosti popísané prípady sa vyskytli u mladších ľudí, ktorí sa narodili po roku 1980, keď sa vďaka celosvetovej eradikácii očkovanie voči pravým kiahňam zastavilo.

"Príbuzenstvo s vírusom pravých kiahní je však do istej miery aj dobrá správa, pretože všetky vedecké poznatky a vývoj zameraný na tento mimoriadne nebezpečný vírus z dôvodu pretrvávajúcich obáv z bioterorizmu sa dajú teraz využiť aj v boji proti vírusu opičích kiahní. K dispozícii sú vďaka tomu aj nové generácie vakcín a tiež aj nová a už aj schválená antivírusová látka Tecovirimat," uviedli virológovia. Prípady opičích kiahní už zaznamenali vo viacerých európskych krajinách vrátane Českej republiky. Na Slovensku sa doposiaľ žiaden prípad nepotvrdil.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok