Česká polícia stíha komunistického exministra vnútra Kincla pre streľbu pohraničníkov

Česká polícia stíha komunistického exministra vnútra Kincla pre streľbu pohraničníkov
Zdroj foto: TASR/Twitter/Policie ČR (ilu)
Česká polícia začala trestné stíhanie bývalého komunistického ministra vnútra Františka Kincla v súvislosti so streľbou pohraničníkov na československých hraniciach. Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu viní 81-ročného expolitika zo zneužitia právomocí.

Kincl podľa Úradu dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu neprijal žiadne konkrétne opatrenia na to, aby zabránil príslušníkom Pohraničnej stráže použiť strelnú zbraň proti ľuďom, ktorí sa pokúšali prekročiť hranice a zároveň pohraničníkov nijako neohrozovali, uviedla v pondelok spravodajská stanica ČT24.

"V dôsledku jeho nečinnosti naďalej dochádzalo k služobným zákrokom príslušníkov Pohraničnej stráže spojeným s použitím zbrane proti osobám, ktoré neoprávnene prekračovali štátne hranice ČSSR bez toho, aby tým ohrozovali na živote a zdraví iného," uvádza sa vo vznesenom obvinení.

Trestné oznámenie pre úmrtia na hraniciach podala na Kincla Platforma európskej pamäti a svedomia, ktorá sa zaoberá objasňovaním zločinov totalitných režimov.

Polícia už obvinila niekoľkých bývalých predstaviteľov režimu – bývalého predsedu vlády ČSSR Lubomíra Štrougala, ďalšieho exministra vnútra Vratislava Vajnara, ako aj bývalého tajomníka Ústredného výboru KSČ Jana Fojtíka. Úrad stíhal tiež niekdajšieho generálneho tajomníka Ústredného výboru KSČ Miloša Jakeša, ktorý však v roku 2020 zomrel.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá