Mimoriadne zasadnutie výboru o Mečiarových amnestiách. Je kľúčové, aby sme poznali pravdu, povedal Šeliga

Mimoriadne zasadnutie výboru o Mečiarových amnestiách. Je kľúčové, aby sme poznali pravdu, povedal Šeliga
Zdroj foto: SITA/Peter Maďar
O téme tzv. Mečiarových amnestií budú členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR rokovať v pondelok. Potvrdil to šéf výboru Milan Vetrák. O mimoriadne zasadnutie požiadal poslanec Za ľudí Juraj Šeliga. Na diaľku by sa mali pripojiť predseda Súdnej rady SR Ján Mazák, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Šeliga pripomenul, že Mečiarove amnestie boli zrušené pred piatimi rokmi, no prípad vyšetrovania únosu Michala Kováča mladšieho a vraždy Róberta Remiáša prešľapuje na mieste.

"Je hanbou pre Slovenskú republiku, že už 27 rokov nevie tieto prípady vyšetriť. Išlo o ukážku zneužitia štátnej moci. Je pre nás kľúčové, aby sme poznali pravdu o období, keď štátne orgány neslúžili občanom, ale vybranej skupine ľudí. Tzv. Mečiarove amnestie sú neuralgickým bodom našich dejín, pretože ukázali, ako ľahko možno zamiesť hoc aj vraždu pod koberec. Práve preto musia byť všetky zločiny vyšetrené," vyhlásil ešte minulý týždeň Šeliga.

Ak sa nepodarí tieto prípady vyšetriť a nerozkryje sa pozadie organizátorov a páchateľov, bude to podľa poslanca hanbou. 

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá