Na ktorých miestach sa dá prežiť apokalypsa?

Na ktorých miestach sa dá prežiť apokalypsa?
Zdroj foto: wikipedia.org
Hoci Mayovia nikdy v skutočnosti nepredpovedali, že svet sa skončí v piatok 21. decembra 2012, niektorí prívrženci hnutia New Age sú presvedčení, že zánik ľudstva naozaj bezprostredne hrozí. Alebo je to aspoň zámienka na dobrú párty.

Ľudia, ktorí veria v apokalypsu, už prichádzajú na miesta, kde sú podľa nich šance na prežitie väčšie. Zároveň s nimi prichádzajú aj zvedavci, milovníci večierkov a tí, čo chcú zarobiť nejaké peniaze.
Tlačová agentúra AP priniesla niekoľko kľúčových destinácií pre súdny deň a ďalších miest, poznamenaných strachom aj fascináciou.

MEXIKO: Približne 1000 ľudí, ktorí sa označujú za šamanov, jasnovidcov, čistých nadšencov, jogínov, príslušníkov moslimského súfizmu a brahmanských učencov, sa zhromaždilo v stredisku v meste Mérida na polostrove Yucatán. Mesto sa nachádza približne hodinu a pol od mayských ruín v mexickom archeologickom nálezisku Chichen Itzá.

Všetci prítomní sú presvedčení, že je to dobrý štart pre blížiacu sa "Novú éru", ktorá sa má začať v piatok okolo 05.00 h miestneho času. Nie sú to však ľudia, ktorí veria, že v piatok nastane koniec sveta: ich zhromaždenie má podľa plánu trvať najmenej do 23. decembra. Účastníci naopak tvrdia, že chcú oslavami privítať zrod novej éry.


Medzitým samozvaný "hlavný jasnovidec" Mexika, Antonio Vázquez Alba, varoval svojich prívržencov, aby sa 21. decembra vyhýbali všetkým zhromaždeniam. "Musíme si dať pozor na davovú psychózu", ktorá môže viesť k tlačeniciam, ušliapaniu alebo "masovým samovraždám, aké sme videli aj v minulosti", vyhlásil.


FRANCÚZSKO: Podľa fám existuje hora Bugarach v rovnomennej dedinke na úpätí Pyrenejí, ktorá ako jediné miesto na Zemi unikne celosvetovej skaze. Pod horou údajne čaká UFO a mimozemšťania, ktorí odvezú ľudí nachádzajúcich sa v blízkosti do bezpečia. Zlou správou pre tých, čo sa chcú zachrániť, je, že francúzski žandári bránia návštevníkom dostať sa na vrchol hory i do dediny s približne 200 obyvateľmi.
Jeden z tých, čo veria v apokalypsu, je 30-ročný inštalatér Ludovic Broquet. Ten po roku príprav zamieril na horu. Dúfa, že nájde "bránu, ktorá sa ku koncu sveta otvorí".

RUSKO: Múzeum v centre Moskvy ponúka v prepočte za 1500 dolárov spásu v bývalom podzemnom bunkri bývalého sovietskeho diktátora Josifa Stalina - s tým, že vráti 50 percent ceny, ak sa nič nestane. Bunker múzea sa nachádza 65 metrov pod zemou a je navrhnutý tak, aby vydržal aj jadrový útok. Múzeum však už vypredalo všetkých 1000 vstupeniek.

BRITÁNIA: Stovky ľudí sa už zišli pri kamennej stavbe z mladšej kamennej doby Stonehenge. Budú sa zabávať na párty pri príležitosti "konca sveta", ktorý sa zhoduje sa so zimným slnovratom. Najznámejší druid Arthur Uther Pendragon, očakáva tento rok oveľa väčšie davy ľudí než obvykle. Nesúhlasí však s tým, že svet sa končí.

Naopak, on a jeho kolegovia druidi veria, že veci sa odohrávajú v cykloch. "My to vnímame viac ako nový začiatok než koniec," uviedol. Medzitým sa po celom Londýne pripravujú piatkové večierky pri príležitosti konca sveta. Jedno podujatie dokonca sľubuje "poslednú večeru" v klube, kde záujemcovia dostanú trojchodové jedlo vo vnútri "archy".

SRBSKO: Niektorí Srbi tvrdia, že treba zabudnúť na posvätnú horu vo francúzskych Pyrenejach. Tým pravým miestom bude v piatok srbská hora Rtanj s vrcholom v tvare pyramídy, ktorá už dlhšie láka uctievačov rôznych kultov. Podľa miestnej legendy hora raz zhltla zlého černokňažníka, ktorý bude prepustený na slobodu v súdny deň v guli ohňa a ten zachváti vrchol hory.

Vnútro hory sa potom otvorí a stane sa bezpečným úkrytom, ale černokňažník sa vydá zničiť zvyšok sveta. Medzitým sprístupnili niektoré staré dedinské uhoľné šachty - ako bezpečné útočisko pre desiatky ľudí, ktorí už prišli na miesto. Dedinčan uviedol, že im telefonovali ľudia až z Holandska a chceli sa tam ukryť.

TURECKO: Malá dedina Sirince známa vinicami bola po francúzskej obci Bugarach takisto označená ako jediné miesto, ktorej sa vyhne koniec sveta. Dnes tam však bolo viac novinárov a policajtov než prívržencov kultov - čo veľmi sklamalo miestnych majiteľov reštaurácií a obchodov so suvenírmi.

Nikto si nie je istý, kde sa vlastne vzala údajná moc dediny prežiť mayský koniec sveta, ale táto idylická obec v západnom Turecku je blízko oblasti, v ktorej vraj prežila svoje posledné dni Panna Mária. Niektorí prívrženci hnutia New Age sú tiež presvedčení, že oblasť má pozitívnu auru. Miestni podnikatelia už celé mesiace propagovali dedinu a dokonca vyrobili víno so špeciálnymi štítkami na pamiatku udalosti.


TALIANSKO: Ďalším miestom, ktoré má uniknúť apokalypse, je obec Cisternino v južnom Taliansku. Plánuje však veľkú piatkovú párty s balónmi a hudbou na hlavnom námestí. "Aj tak nikto nebude spať, pretože všetci budú čakať na koniec sveta," uviedol v stredu 19. decembra starosta Donato Baccaro pre noviny La Stampa. Hoci on sám neverí, že koniec príde, hotelové izby si už údajne rezervovali stovky ľudí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá