Na tenisový trón zasadli Kližan a Cibulková

Aktualizované:
Na tenisový trón zasadli Kližan a Cibulková
Zdroj foto: SITA
Najlepšími tenistami Slovenska za rok 2012 sa rovnako ako vlani stali Dominika Cibulková a Martin Kližan. Cibulková v tradičnej ankete Slovenského tenisového zväzu triumfovala po štvrtý raz, zo zisku ocenenia sa tešila aj v rokoch 2008 a 2009. Kližan je najlepším slovenským tenistom druhýkrát.

Trofej pre víťaza kategórie Junior roka si na slávnostnom vyhlásení v bratislavskom NTC prevzal Matej Maruščák - víťaz štvorhry na ME do 18 rokov. Titul Juniorka roka patrí rovnako ako v roku 2011 Anne Karolíne Schmiedlovej - finalistke juniorskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. Za Talent roka vyhlásili Viktóriu Kužmovú, v kategórii vozíčkarov zvíťazil Dávid Chabreček. Najlepším tímom sa stalo fedcupové družstvo Slovenska, ktoré sa v apríli vrátilo do svetovej skupiny po triumfe 3:2 v španielskej Marbelle.

Cibulková zvíťazila v ankete, do ktorej svojimi hlasmi prispelo 59 funkcionárov, trénerov a novinárov, s celkovým ziskom 230 bodov pred Danielou Hantuchovou a Janou Čepelovou. Zverenka trénera Mateja Liptáka dostala najviac hlasov aj v ankete mesačníka "Tenis" o najpopulárnejšieho tenistu roka.

Cibulková získala koncom júla druhý titul na okruhu WTA, keď triumfovala na turnaji v kalifornskom Carlsbade. Na Roland Garros postúpila do štvrťfinále dvojhry po víťazstve nad svetovou jednotkou Bieloruskou Victoriou Azarenkovou, na turnaji v Barcelone sa dostala do finále. Vo fedcupovej baráži v Španielsku prispela k víťazstvu Slovenska dvomi bodmi. Rok zakončila na 15. mieste svetového rebríčka WTA.

Kližan triumfoval v ankete medzi mužmi so ziskom 238 bodov pred Lukášom Lackom a Filipom Poláškom. Zverenec trénera Karola Kučeru získal koncom septembra prvý titul na okruhu ATP, keď vyhral halový turnaj v ruskom Petrohrade. Na grandslamovom US Open postúpil až do osemfinále dvojhry, pričom v 2. kole senzačne vyradil nasadenú päťku Francúza Jo-Willfrieda Tsongu.

V septembri rozhodujúcou mierou prispel k udržaniu Slovenska v 1. skupine euro-africkej zóny Davisovho pohára, keď v dueli 2. kola play off s Portugalskom v bratislavskom NTC vyhral obe dvojhry. V novembri si vyslúžil ocenenie Nováčik roka na okruhu ATP. Vo svetovom rebríčku poskočil o 88 miest zo 117. na 29. priečku, sezónu zakončil na 30. pozícii.

výsledky ankety Tenista roka 2012:
muži: 1. Martin Kližan 238 b., 2. Lukáš Lacko 102, 3. Filip Polášek 30
ženy: 1. Dominika Cibulková 230, 2. Daniela Hantuchová 104, 3. Jana Čepelová 46
juniori: 1. Matej Maruščák 187, 2. Jakub Oravec 87, 3. Patrik Fabian 75
juniorky: 1. Anna-Karolína Schmiedlová 194, 2. Petra Uberalová 143, 3. Kristína Schmiedlová 45
talent roka: 1. Viktória Kužmová 138
tím roka: 1. Fed Cup 169, 2. dievčatá do 14 rokov 119, 3. juniorky do 18 rokov 81
vozíčkar roka: 1. Dávid Chabreček
najpopulárnejší tenista (Anketa mesačníka "Tenis"): Dominika Cibulková 323 b

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá