Ničivý tajfún si na Filipínach vyžiadal stovky obetí

Ničivý tajfún si na Filipínach vyžiadal stovky obetí
Zdroj foto: SITA
Počet obetí tajfúnu Bopha, ktorý včera udrel na Filipíny, stúpol na vyše 270. Viac ako 60-tisíc Filipíncov prevažne z pobrežných oblastí utieklo pred tajfúnom zo svojich domovov. Ničivý živel sa už presunul opäť nad more, na pevninu však naďalej prináša silný vietor.

Povodne a zosuvy pôdy

Počet obetí silného tajfúnu Bopha na Filipínach už dosiahol približne 230 ľudí. Pod výrazný nárast počtu obetí sa podpísala najmä intenzívna zrážková činnosť, ktorá sprevádzala príchod tajfúnu a spôsobila rozsiahle povodne a zosuvy pôdy.

Hovorca filipínskej vlády Fe Maestre pre agentúru AP uviedol, že najmenej 151 ľudí zahynulo v najviac zasiahnutej provincii Compostela Valley.

Zahynuli aj nasadení vojaci

Medzi nimi je aj 66 vidiečanov a im pomáhajúcich vojakov, ktorých v dedine Andap na ostrove Mindanao strhla náhla povodeň. Záplavy sa prehnali dočasnými tábormi pre evakuované obyvateľstvo z obce a okolia.
V meste New Bataan, ktoré je najviac postihnuté, zostáva nezvestných veľký počet obyvateľov.

V susednej provincii Davao Oriental zahynulo podľa armádnych zdrojov 51 ľudí a ďalších približne 100 je nezvestných, najmä kvôli povodniam a pádom stromov.

Okrem toho došlo k siedmim úmrtiam súvisiacich s tajfúnom, ku ktorým došlo v iných regiónoch Filipín.
Tajfún Bopha, najsilnejší, aký tento rok zasiahol Filipíny, vyhnal v južnej časti ostrovnej krajiny z domovov najmenej 60.000 ľudí. Pri silnom vetre a dažďoch hlásili pretrhnuté elektrické vedenia, strhnuté strechy, vyvrátené stromy a náhle záplavy.

Školy nevyučujú

Úrady zrušili školské vyučovanie a zastavili lodnú dopravu. Zrušených bolo tiež asi 100 domácich letov a elektrina vypadla v celých dvoch provinciách.

Tajfún, ktorý na jeho vrchole sily sprevádzal vietor s rýchlosťou 185 kilometrov za hodinu s nárazmi do 210 km/h, mal v priebehu dňa zoslabnúť a presunúť sa z Mindanaa nad ostrov Negros.

Filipíny každoročne zasiahne priemerne 20 tajfúnov, silné však zvyčajne vyčíňajú na severe a v strednej časti krajiny. Bopha je v poradí 16. v tomto roku. Vlani sa ostrovom Mindanao prehnal tajfún Washi, pri ktorom prišlo o život zhruba 1500 ľudí.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá