Tvrdohlavý Číňan nebude bývať uprostred diaľnice

Tvrdohlavý Číňan nebude bývať uprostred diaľnice
Zdroj foto: SITA
Číňan, ktorý pri výstavbe diaľnice odmietol predať svoj dom, ktorý sa tak ocitol uprostred cesty svoj boj vyhral. Vláda mu vyplatila zvýšené odškodné.

Čínske úrady sa dohodli s majiteľom päťposchodového domu, ktorý zostal stáť osamotený v strede veľkej diaľnice. Do symbolu odporu obyčajných Číňanov voči tvrdej štátnej politike vyvlastňovania v záujme ďalšej výstavby v najľudnatejšej krajine sveta sa v sobotu pustili buldozéry a ďalšie ťažké stroje. Umožnila to dohoda medzi majiteľom obytnej budovy Luom Pao-kenom, ktorý pôvodne odmietal ponuku úradov. Podľa starostu dediny Siajank-čang je to výsledok zvýšenia odškodného i veľká nespokojnosť vlastníka a jeho ženy s pozornosťou domácich a svetových médií, do ktorej sa dostali vďaka slávnej fotografii. Za svoj dom v hodnote približne 600-tisíc jüanov (74-tisíc eur) údajne nakoniec dostal v prepočte 32-tisíc eur.

Pôvodná finančná kompenzácia, ktorú vláda páru ponúkla, sa im zdala nedostatočná, a tak ju na rozdiel od ostatných odmietli. Plánovaná výstavba diaľnice však zrušená nebola, a tak sa vodičom v tejto časti krajiny naskytol netradičný pohľad na polorozpadnutú budovu uprostred cesty. Muž z východočínskej dediny v provincii Če-ťiang však potvrdil, že voda aj elektrina mu dodnes fungovali, píše portál britského denníka Daily Telegraph.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá