Klaus ani Nečas si neprídu po Nobelovku

Klaus ani Nečas si neprídu po Nobelovku
Zdroj foto: TA3
Do nórskej metropoly by 10. decembra mali prísť 18 predsedovia vlád a prezidenti krajín EÚ. Tri krajiny sa vraj ešte nerozhodli. Slovenský premiér sa do Nórska taktiež nechystá.

Na slávnostné odovzdanie Nobelovej ceny mieru, ktorú tento rok získala EÚ, neprídu šiesti lídri jej členských krajín. Portálu EUObserver to v piatok potvrdil šéf nórskeho Nobelovho inštitútu Geir Lundestad, ktorý však okrem Česka, Británie a Švédska odmietol ďalšie krajiny konkretizovať. Lundestad uviedol, že do nórskeho Osla, kde sa bude 10. decembra slávnosť konať, prídu 18 predsedovia vlád a prezidenti krajín EÚ. Vrátane Francúzska, Nemecka, Talianska, Poľska či Španielska. Tri krajiny sa vraj ešte nerozhodli, pričom slovenský premiér Robert Fico ešte pred mesiacom povedal, že sa do škandinávskej metropoly nechystá.

Potvrdené je, že určite neprídu dvaja azda najväčší euroskeptici spomedzi všetkých európskych lídrov - český prezident Václav Klaus a britský premiér David Cameron. Švédsky premiér Frederik Reinfeldt je vraj zaneprázdnený účasťou na paralelnej slávnosti v Štokholme. Ako povedal Nór Lundestad, "nech sami vysvetlia, pre čo neprídu". Paradoxom zostáva, že Nobelove ceny okrem tej mierovej udeľujú Švédi, ktorí majú k EU rezervovaný vzťah, pričom držiteľa prestížneho ocenenia za mier vyberajú Nóri, ktorí do EÚ vstúpiť dlhodobo odmietajú.

Nobelov výbor v októbri prekvapujúco udelil cenu mieru európskemu bloku, ktorý má podľa neho dlhodobé zásluhy na zjednocovaní kontinentu, šírení mieru a zabezpečovaní stability. Ocenenie spoločne prevezmú stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. EÚ oznámila, že peňažnú odmenu vo výške osem miliónov švédskych korún (približne 930-tisíc eur) venuje deťom postihnutým vojnami.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá