Pápež František vyzýva na mier na Ukrajine. Veriacich prosí, aby sa zaň často modlili

Pápež František vyzýva na mier na Ukrajine. Veriacich prosí, aby sa zaň často modlili
Zdroj foto: TASR/AP
Pápež František vyzval v stredu na mier na Ukrajine a počas pravidelnej týždennej audiencie vo Vatikáne celkovo naliehavo prosil, aby sa Európa vyhla vojne.

Informovala o tom tlačová agentúra AFP. "Prosím, nech už nikdy viac nie je vojna," povedal pápež. "Predtým sme hovorili o holokauste – len pomyslite na to, ako bolo vyhladených vyše 5,5 milióna ľudí," dodal 85-ročný František. "Počas poslednej vojny ľudia trpeli hladom a toľkou krutosťou. Zaslúžia si mier," povedal pápež. Vyzval veriacich, aby sa "modlili za mier na Ukrajine, často". 

Pápež aj v nedeľu vyjadril obavy z "narastajúceho napätia, lebo môže zasadiť nový úder mieru na Ukrajine", a spochybnil aj "bezpečie na európskom kontinente, ktorý bude znášať širšie dôsledky".

František označil stredu za deň modlitieb za mier. Napätie medzi Moskvou a Washingtonom je na hrane noža v súvislosti s Ukrajinou, ktorá je v súčasnosti podľa odhadov obkľúčená 100-tisíc ruských vojakov. Ruský prezident Vladimir Putin odmieta obvinenie, že plánuje nejakú inváziu na Ukrajinu.

Taliansky minister obrany Lorenzo Guerini takisto v stredu vyhlásil, že jeho krajina dodrží svoje záväzky v NATO, ale vyzval na rozhovory s Moskvou, ktoré by napätie rozptýlili.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá