Školy sa vzbúrili, pred Úrad vlády prišla tisícka protestujúcich

Aktualizované:
Školy sa vzbúrili, pred Úrad vlády prišla tisícka protestujúcich
Zdroj foto: TASR
Vyše tisíc stredoškolských študentov a ich pedagógov, ktorí podporujú pokračujúci štrajk bratislavských gymnázií, sa napriek postoju odborárov zišlo na proteste pred Úradom vlády aj parlamentom.

Dav sa presunul pred parlament

Viac ako tisícka študentov a pracovníkov 12 škôl, hlavne gymnázií ale aj stredných škôl, sa dnes zišla pred Úradom vlády v Bratislave, aby protestovali proti tomu, že vláda s odborármi pripravuje dohodu o požiadavkách zamestnancov školstva poza ich chrbát.

Dav sa od úradu vlády presunul pred budovu parlamentu, kde ich čakali policajné pásky. Počas pochodu kričali, aby vláda pridala učiteľom desať percent.

Protestujúci podporujú šesť bratislavských stredných škôl, ktorých zamestnanci naďalej zostávajú v štrajku napriek tomu, že ho oficiálne vedenie školských odborov prerušilo.

Chcú vytvoriť tlak na vládu

"My jednoducho chceme vytvoriť tlak aj na odborárov aj na vládu, aby tie požiadavky, ktoré samotné odbory deklarujú, boli splnené," zdôraznil šéf odborovej organizácie na Gymnáziu L. Sáru Slavomír Drahoš. Prezradil, že zvažujú možnosť striedavej formy štrajku. "Každý deň by štrajkovala len jedna škola," spresnil s tým, že finančný tlak je veľký a týždeň štrajku im odoberá 160 - 170 eur v čistom z platov.

Braňo Kočan z Gymnázia Ladislava Sáru zdôraznil, že už má dosť odsúvania hromadiacich sa problémov v školstve, dohôd uzavretých za zatvorenými dverami a výhovoriek na zložitosť ekonomickej situácie. Dodal, že už má aj dosť štrajkovania a rád by sa vrátil do školy a učil.

Chce sa naplno venovať svojmu povolaniu, ale tak, že si nebude musieť privyrábať v ďalšom zamestnaní. Keď požiadal protestujúcich učiteľov, aby nechali hore ruku tí, ktorí si nemusia privyrábať, nezostala hore ani jedna ruka.

"Kedy, keď nie dnes?"

Podľa predstaviteľa Gymnázia Metodova nastal čas, aby ukázali, že sa veci dajú meniť. "Všimnite si, ako my dospelí sme si zvykli na mafiu, korupciu, aroganciu a hlúposť. Jednoducho kto iný, ak nie vy to môže zmeniť. A kedy, keď nie dnes," vyhlásil.

Učiteľky zo školy na Bilíkovej ulici sa na proteste verejne pýtali, ktorý zo štátnych predstaviteľov bol naposledy v nejakej škole a či by si vedeli predstaviť podmienky, aké tam sú. Spomenuli napríklad okná, ktoré sa nedajú otvárať, v lete je tam teplo, v zime zase zima a zo stropu padá omietka. "Predstaviť si to možno viete, ak máte bohatú fantáziu, ale určite by ste to nechceli zažívať na vlastnej koži. Žiaľ, toto je realita, ktorú musia zažívať stovky učiteľov a najmä žiakov. Skúste teda vysvetliť našim žiakom, prečo štát nedá peniaze na zabezpečenie podmienok škôl," vyzvali.

Organizátori protestu zverejnili zoznam škôl, ktoré podporujú dnešnú protestnú akciu. Ide o Gymnázium Bilíkova, Gymnázium Metodova, Gymnázium Šamorín, Škola na Mokrohájskej, Gymnázium Jána Papánka Vazovova, Športové gymnázium Ostredkova, Spojená škola Novohradská, Spojená škola Dúbravská cesta, Spojená škola Tilgnerova, Gamča, Škola na Sokolíkovej v Dúbravke a Gymnázium Ladislava Sáru.

Premiér protest nechápe

Premiér nerozumie, prečo dnes školy protestovali. "Nerozumieme dnešnému protestu pred Úradom vlády, keďže vláda na čele s premiérom Robertom Ficom napriek prerušeniu štrajku počas dňa aj v noci rokuje o zlepšení podmienok pre učiteľov," reagovala dnes hovorkyňa vlády Beatrice Hudáková.

Dodala, že vláda víta konštruktívny prístup väčšiny škôl na Slovensku, kde sa učitelia i žiaci vrátili do tried.

V Handlovej chystajú zhromaždenie, v Myjave neučia

Protestné zhromaždenie nespokojných zamestnancov škôl ohlásili aj v Handlovej. Ako uviedol Jozef Juríček zo štrajkového výboru, okrem šiestich handlovských škôl a jedného centra voľného času prídu aj školy z Prievidze a okolia.

„Odbory boli málo razantné v jednaniach o zvýšení platov, stále počúvame len sľuby. Išli sme do toho predsa s tým, že vydržíme,“ povedal. Do Handlovej sa podľa jeho odhadov chystalo 100 až 130 ľudí. Protestné zhromaždenie by sa malo začať o 16:00 na Námestí baníkov. Školských zamestnancov by mali prísť podporiť aj študenti.

Študenti Gymnázia Myjava dnes prišli do školy, ale rovnako ako vo štvrtok sa neučia. Pedagógovia debatujú so študentmi o zmysle a význame štrajku. Dôvodom je, že gymnázium nesúhlasí s prerušením štrajku zamestnancov škôl, považuje to za podvod na štrajkujúcich učiteľoch. „Stále sme počúvali, že pod 10-percentné zvýšenie platov nepôjdeme a odrazu sa situácia zmení. Celý štrajk bol babrácky zorganizovaný, v našom kolektíve nemajú školské odbory absolútne žiadnu dôveru,“ povedal zástupca riaditeľa gymnázia Radim Kovařík.

Ako uviedla referentka Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Zuzana Andreuttiová, žiadna ďalšia stredná škola v Trenčianskom kraji nepokračuje v štrajku.

Rovnako by štrajk nemal pokračovať ani v základných a materských školách v kraji. S priebehom štrajku je referentka spokojná, hovorí, že sa doň zapojil dostatočný počet škôl. Názory na prerušenie štrajku sú podľa nej rôzne. „Niektorí to podporujú, iní kritizujú. Nikde nie je úplná spokojnosť,“ povedala.

Odbory štrajk prerušili v stredu

Štrajk učiteľov bol prerušený v stredu o 18:00, rozhodol tak štrajkový výbor po rokovaniach školských odborárov s predstaviteľmi vlády. "Dôvodom je, že v utorok sa začali rokovania s predstaviteľmi vlády o cieľoch a dôvodoch štrajku za účelom skvalitnenia nášho školstva a prílevu viac peňazí hlavne na kvalitu a vzdelávanie," povedal po rokovaní šéf školských odborárov Pavel Ondek. Rokovania s vládou pokračovali aj vo štvrtok, k žiadnej dohode však neprišlo.

Zamestnanci školstva požadujú desaťpercentné zvýšenie miezd, vláda však učiteľom ponúka zvýšenie platov o päť percent. Väčšina slovenských škôl vstúpila do štrajku v pondelok. V prvý deň sa do neho zapojilo 73,45 percenta zamestnancov základných, 63,62 percenta pracovníkov stredných a 5,09 percenta zamestnancov vysokých škôl. Druhý deň zostala tiež zatvorená väčšina škôl.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá