Zníženie gréckeho dlhu musia odobriť tri parlamenty

Zníženie gréckeho dlhu musia odobriť tri parlamenty
Zdroj foto: SITA
Tri národné parlamenty eurozóny budú ešte hlasovať o schválení dohody medzinárodných veriteľov o znížení gréckeho dlhu. Nemecký Bundestag bude o téme rozhodovať koncom týždňa.

Dohoda tu však podľa agentúry Reuters pravdepodobne má voľnú cestu, keďže väčšina stredopravej koalície kancelárky Angely Merkelovej, ako aj opoziční sociálni demokrati a zelení pomoc Grécku podporujú.

Dohodnutý balík opatrení musí schváliť aj holandský parlament, ani tu sa však vďaka pozícii novej proeurópskej koalície neočakávajú problémy.

Francúzsky parlament zas dohodu schváli v rámci hlasovania o rozpočte na rok 2013 alebo doplnku rozpočtu na tento rok a socialistická strana prezidenta Hollandea má v Národnom zhromaždení celkovú väčšinu. Fínski zákonodarcovia dali ministerke financií Jutte Urpilainenovej mandát na vyjednávanie vopred a ona sa ho pri hlasovaní držala. V ostatných krajinách menovej únie schválenie národným parlamentom nie je potrebné.

Ministri financií eurozóny pre zníženie gréckeho dlhu súhlasili so znížením úrokovej sadzby na oficiálne úvery, s predĺžením ich splatnosti na 30 rokov a s odkladom splátok úrokov o 10 rokov.

Podporili tiež financovanie Atén pri odkupovaní vlastných dlhopisov od súkromných investorov s cieľovou hodnotou 35 centov za euro a vrátenie balíka 11 miliárd eur zisku, ktorý národné centrálne banky získali pri kúpe zlacnených gréckych štátnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou na sekundárnych trhoch.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá