Zatiaľ nevieme, či bude omikron plniť nemocnice viac ako delta, uvádza publicista Hrabko

TA3 TASR
4.12.2021 08:07

Medializované informácie naznačujú, že nový variant koronavírusu Covid-19 omikron sa šíri rýchlejšie ako variant delta, ktorý na našom území aktuálne dominuje. To však automaticky neznamená, že bude omikron v porovnaní s deltou plniť nemocnice väčším počtom ťažkých prípadov.

Nemocnica Ružinov
TASR/Martin Baumann

V diskusii na TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko. Doterajšie pravidlá lockdownu však podľa Hrabka potrebujú prehodnotenie bez ohľadu na výsledky skúmania nového variantu vírusu. 

„Stále platí, že politici sa správajú rozumne až potom, čo vyčerpajú všetky ostatné možnosti. Obávam sa, že toto ešte nie je ten prípad,“ uviedol. „Ale vidíme, že hygienici majú viac rozumu alebo odvahy ako politici a zatvárajú to, čo sa politici neodvážili zatvoriť. Tým myslím hlavne školy,“ dodal Hrabko.

Dôsledný lockdown v trvaní dvoch alebo troch týždňov, po ktorom by nasledovalo postupné uvoľňovanie opatrení pre očkovaných, prekonaných a testovaných občanov, by podľa neho bol lepším riešením  ako dlhotrvajúce čiastočné zníženie mobility.

Obyvatelia Slovenska starší ako 60 rokov by za očkovanie mali dostať poukazy v hodnote 500 eur. Tie budú môcť využiť v hoteloch, penziónoch, reštauráciách a kaviarňach, ale aj na kultúrne podujatia či vybrané služby. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19, ktorú už schválila vláda a rokuje o nej parlament.

Strana SaS už avizovala, že ho nepodporí. „Z politického uhla pohľadu je katastrofálne, ak je vládna koalícia, ktorá má ústavnú väčšinu, pri schvaľovaní takéhoto vládneho návrhu odkázaná na opozíciu,“ reagoval Hrabko.

Nižší záujem o sprostredkovateľský bonus pri očkovaní bol podľa neho spôsobený skôr zložitosťou jeho aplikačného mechanizmu a nedostatočnou informovanosťou obyvateľstva o tejto možnosti, ako samotnou výškou sumy, ktorá dosahovala až 90 eur. „A presne toto bude problém aj pri poukážkach. Zámer pomôcť dôchodcom jednoducho nevyjde,“ odhaduje Hrabko.

Zároveň upozorňuje, že ak sa nezmenia parametre nastavenia plánovaných poukážok, môžu sa stať predmetom obchodovania podobného tomu z čias kupónovej privatizácie.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok