Špecializovaným zdravotníckym zariadeniam hrozí zánik, zvažujú aj prepúšťanie

Špecializovaným zdravotníckym zariadeniam hrozí zánik, zvažujú aj prepúšťanie
Zdroj foto: TASR/AP ilustračné
Existencia mnohých špecializovaných zdravotníckych zariadení je vážne ohrozená. Ak nedôjde k ich dofinancovaniu, mnohé z nich budú nútené pristúpiť k hromadným prepúšťaniam. Upozornila na to v stanovisku Asociácia nemocníc Slovenska.

"Mnohé špecializované zdravotnícke zariadenia, ako napríklad psychiatrické, doliečovacie alebo zariadenia následnej starostlivosti, sú financované v závislosti od počtu hospitalizovaných pacientov, teda od výkonu, ktorý, prirodzene, výrazne klesá z dôvodu karanténnych a bariérových opatrení na zamedzenie šírenia ochorenia Covid-19," poukázala asociácia.

Asociácia nemocníc Slovenska požiadala zdravotné poisťovne aj rezort zdravotníctva o financovanie vybraných špecializovaných zdravotníckych zariadení formou paušálnej mesačnej úhrady počas pandémie. Rovnakým spôsobom sú financované všeobecné nemocnice, ktoré majú garanciu plného finančného príjmu aj napriek výpadku výkonov pre pandémiu.

Zároveň pripomenula, že opatrenia sú náročnejšie na personál a aj na priestor. Prevádzkovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti je v tomto období podstatne náročnejšie aj pri menšom počte pacientov. "Pre nižší stav pacientov však klesajú aj úhrady od zdravotných poisťovní, ktorých výška znemožňuje ďalšie fungovanie týchto špecializovaných zariadení na doterajšej úrovni," skonštatovala Asociácia nemocníc Slovenska.

Súčasná situácia sa pre zariadenia stáva neudržateľnou a špecializované nemocnice zvažujú v krátkom čase hromadné prepúšťanie zamestnancov. "Odpoveďou zdravotných poisťovní na túto legitímnu požiadavku je, že na takéto úhrady nemajú zdroje, nakoľko Ministerstvo financií SR zablokovalo prostriedky pre zdravotníctvo na tento rok vo výške 232 miliónov eur," priblížila. Asociácia nemocníc Slovenska preto vyzýva Ministerstvo financií SR na uvoľnenie finančných prostriedkov. To tento týždeň informovalo, že uvoľnilo zo sumy 90 miliónov eur.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá