Efektivita výberu daní sa za posledný rok zvýšila. Matovič chváli Žežulku za dobre vykonanú prácu

Efektivita výberu daní sa za posledný rok zvýšila. Matovič chváli Žežulku za dobre vykonanú prácu
Zdroj foto: TASR / Martin Baumann
Finančnej správe Slovenskej republiky sa za rok od nástupu nového prezidenta Jiřího Žežulku podarilo zvýšiť efektivitu výberu daní, keď daňové príjmy štátu boli ku koncu októbra o 1,28 miliardy eur vyššie, než bolo rozpočtované.

V porovnaní s predchádzajúcim obdobím finančná správa zaznamenala aj výraznejšie zlepšenie vymáhania a o 0,9 percentuálneho bodu vzrástla aj efektívna daňová sadzba. To by malo priniesť zníženie daňovej medzery, povedal v stredu na tlačovej konferencii Žežulka. 

"Za desať mesiacov tohto roka finančná správa vybrala o 13,4 % viac daňových príjmov, ako bolo rozpočtované," upozornil Žežulka. Finančná správa oproti predpandemickému roku 2019 zaznamenala nárast vymoženej sumy do štátneho rozpočtu o 12,2 %, čo je 25,9 milióna eur. 

I keď zatiaľ nie je spresnená daňová medzera za tento rok, podľa nárastu efektívnej daňovej sadzby sa podľa Žežulku dá usudzovať, že bude klesať. Zníženie daňovej medzery bolo jedným z hlavných cieľov nového šéfa finančnej správy.

Finančná správa spustila v uplynulých mesiacoch niekoľko projektov ako Saldokonto (osobný účet daňovníka), e-Commerce portál, ktorý uľahčil preclievanie zásielok z tretích krajín, či portál otvorených dát finančnej správy OpenData. 

Od budúceho roka bude transparentnejší aj verejný Index daňovej spoľahlivosti, registrácia bankových účtov zase prinesie viaceré benefity najmä v podobe zníženia rizika potenciálneho ručenia za neodvedenú DPH a dôležitým projektom je aj spustenie plnej obojsmernej elektronickej komunikácie.

V naštartovaných zmenách chce Finančná správa pokračovať. "Máme pred sebou ešte veľa výziev. Medzi nimi určite patrí hľadanie dodatočných úspor v prevádzkovej oblasti, skrátenie dĺžky daňových kontrol, zlepšenie infraštruktúry a komfortu pre verejnosť, či už na portáli finančnej správy, alebo na colných a daňových úradoch, okrem toho musíme zrealizovať aj transparentné súťaže na kľúčové IT systémy tak, aby boli v rukách štátu," dodal Žežulka. V budúcom roku sa chce okrem iného zamerať na kontroly dane z príjmu právnických osôb.

Minister financií Igor Matovič ocenil najmä zlepšenie vymáhania daní. Dôležité podľa neho je, aby sa Finančná správa očistila a ľudia jej začali dôverovať. "Keď chceme od ľudí, aby platili dane, a oni majú platiť dane s vedomím, že vedenie finančnej správy si robí biznisy za desiatky miliónov eur tak, ako to bolo v nedávnej minulosti, tak zrejme ochota platiť dane je omnoho horšia," povedal Matovič. 

Z vedenia finančnej správy odišlo počas roka 17 z 25 vrcholových manažérov. Podľa ministra sa úlohy očistenia Finančnej správy zhostil nový prezident dobre.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá