V Česku pribudlo iba deň po nahlásení núdzového stavu najviac nakazených od začiatku pandémie

V Česku pribudlo iba deň po nahlásení núdzového stavu najviac nakazených od začiatku pandémie
Zdroj foto: TASR/AP
Laboratória odhalili v Českej republike za posledných 24 hodín ďalších 27.717 nakazených koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva zverejnených v piatok ráno.

Informuje spravodajský server Novinky.cz. Deň predtým hlásili v Česku prírastok 18.016 nakazených a minulý štvrtok 13.410. Hospitalizovaných je v nemocniciach v Českej republike 6024 ľudí s covidom a 895 z nich je vo vážnom stave. Aktuálne počty hospitalizovaných boli takéto vysoké naposledy začiatkom apríla.

Na nové maximum sa vyšplhala aj sedemdňová incidencia – zo 100-tisíc obyvateľov sa za uplynulý týždeň nakazilo 1231 z nich. Koronavírusom sa v Česku od vlaňajšieho marca nakazili viac než dva milióny ľudí a 32.643 z nich na následky ochorenia zomrelo.

V Česku platí núdzový stav

Dosluhujúca vláda premiéra Andreja Babiša vo štvrtok oznámila, že od piatku vyhlasuje núdzový stav, ktorý bude platiť 30 dní. S účinnosťou od piatka 18.00 h sa sprísňujú aj niektoré ďalšie protiepidemické opatrenia. Kultúrne predstavenia, športové zápasy a vzdelávacie akcie bude môcť navštíviť maximálne tisíc osôb. Na ďalšie hromadné akcie typu spolkových akcií, osláv, večierkov či plesov bude môcť prísť najviac 100 ľudí.

Reštaurácia budú musieť zatvoriť o 22.00 h, nesmú sa konať adventné trhy a zakázané bude i pitie alkoholu na verejných miestach. Pre účastníkov všetkých hromadných akcií bude naďalej platiť povinnosť preukázať sa kompletným zaočkovaním proti covidu alebo dokladom o prekonaní choroby v ostatných šiestich mesiacoch.
 

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá