Palestínčania ostreľovali Tel Aviv aj Jeruzalem, Izrael vyhlásil mobilizáciu

Palestínčania ostreľovali Tel Aviv aj Jeruzalem, Izrael vyhlásil mobilizáciu
Zdroj foto: SITA
Palestínski ozbrojenci vypálili v piatok z Pásma Gazy rakety na izraelský Tel Aviv aj Jeruzalem vôbec prvýkrát v histórii palestínsko-izraelského konfliktu. Izraelská vláda na útoky reagovala schválením mobilizácie 75.000 vojakov v zálohe.

Militanti porušili prímerie, prišla odveta

Egyptský premiér Hišám Kandíl pricestoval do pásma Gazy, aby preukázal solidaritu s Palestínčanmi po niekoľkodňovej vojenskej ofenzíve, ktorou Izrael reagoval na raketové útoky palestínskych militantov.

Kandíl označil izraelské útoky na palestínske územia za agresiu. Egypt podľa jeho slov vynaloží všetko úsilie o dosiahnutie prímeria v Gaze. "Túto tragédiu nemožno prejsť mlčaním a svet by mal prevziať zodpovednosť za zastavenie tejto agresie," povedal počas návštevy nemocnice v Gaze. Plánuje stretnutie s vodcami Hamasu.

Izrael predtým oznámil, že zastaví všetky vojenské akcie počas Kandílovej trojdňovej návštevy, pokiaľ svoje útoky zastavia aj militanti hnutia Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy.

Palestínčania však dnes dočasné prímerie, ktoré Izrael jednostranne vyhlásil v súvislosti s návštevou, údajne narušili. Krátko po tom, ako Kandíl pricestoval do Gazy, Palestínčania vypálili niekoľko rakiet na ciele v južnom Izraeli.

Izrael, ktorý si vyhradil právo reagovať na prípadný útok, na paľbu odpovedal. Zdroj v hnutí Hamas uviedol, že terčom izraelskej odvety bol dom veliteľa jednotiek hnutia Hamas v južnej časti Gazy. Obe strany sa obviňujú z porušenia prímeria.

Na margo izraelského protiútoku dnes Netanjahuov hovorca v mikroblogu v sociálnej sieti Twitter napísal: "Hamas nerešpektoval návštevu egyptského premiéra v Gaze a porušil dočasné prímerie v čase jeho náštevy, s ktorým Izrael súhlasil".


Izrael schválil mobilizáciu 75.000 vojakov v zálohe

Izraelská vláda schválila dnes mobilizáciu 75.000 vojakov v zálohe pre operáciu v pásme Gazy. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na izraelské médiá.

Ide o podstatné dodatočné zvýšenie počtu rezervistov oproti 30.000, ktorí boli schválení vo štvrtok.
Toto opatrenie spolu s oznámením armády, že uzavrela pre civilnú dopravu tri cesty vedúce do pásma Gazy alebo k jeho hraniciam, podľa agentúry Reuters naznačujú prípravy na pozemnú ofenzívu.

Hovorkyňa armády ráno informovala, že sa veleniu armády už podarilo povolať približne 16.000 vojakov v zálohe. Počas uplynulých troch dní Izrael neúnavne bombardoval podozrivé palestínske ciele, zatiaľ čo Hamas vystrelil na Izrael vyše 450 rakiet, napísala agentúra AP.


Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Rozhovor s D. Richterovou zo Slovenskej atlantickej komisie

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Konflikt vyvolal proti-izraelské demonštrácie po celom svete

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá