USA sa do roku 2020 stanú najväčším producentom ropy

TASR
12.11.2012 17:29

Spojené štáty do roku 2020 predbehnú Saudskú Arábiu a stanú sa najväčším producentom ropy na svete. Uviedla to dnes vo svojej najnovšej prognóze Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

USA sa do roku 2020 stanú najväčším producentom ropy
SITA

Podľa organizácie so sídlom v Paríži, Spojeným štátom pomáhajú k väčšej sebestačnosti v energetike aj nové metódy ťažby ropy a plynu, napríklad z bridlicových hornín. IEA odhaduje, že USA, ktoré momentálne zhruba 20 % zo svojej spotreby energií musia pokryť dovozom, by sa okolo roku 2035 mohli stať v tomto smere úplne sebestačné.

Oživenie ťažby ropy a plynu v Severnej Amerike vďaka novým metódam, ako aj efektívnejšie a úspornejšie motory v autách, prispievajú k postupnému znižovaniu dovozu ropy a plynu do USA. Podľa IEA Spojené štáty by približne v roku 2030 mohli začať ropu dokonca vyvážať.

A vzhľadom na to, že Severná Amerika sa bude postupne približovať k úplnej energetickej sebestačnosti, medzinárodný obchod s ropou zmení smer a spolu s ním sa zmenia aj zásobovacie trasy. Ropa z Blízkeho východu, ktorý je najvýznamnejším dodávateľom komodity na svetový trh, začne namiesto na Západ prúdiť opačným smerom - do Ázie.

To vrhá úplne nové svetlo na bezpečnosť zásobovacích trás, keďže vzťahy medzi napríklad Iránom a Čínou nie sú napäté, na rozdiel od vzťahu medzi Západom a vládou v Teheráne. Dopyt po rope v Ázii bude naďalej rásť, úmerne s expanziou tamojších ekonomík. IEA predpovedá, že import ropy do Ázie sa do roku 2035 zvýši o zhruba tretinu na 99,7 milióna barelov denne z 87,4 milióna barelov/deň v roku 2011.

Ceny ropy sa tiež mierne zvýšia, úmerne s rastúcim dopytom. Podľa IEA v roku 2035 sa cena komodity bude pohybovať okolo úrovne 125 USD (98,15 eura) za barel. Na porovnanie, momentálne sa severomorská ropná zmes Brent predáva za približne 108 USD/barel.

Nové úspornejšie technológie pomôžu zmierniť doterajšie tempo zvyšovania dopytu po energiách. No hoci mnohé štáty už zverejnili ambiciózne plány na redukciu spotreby energií, zatiaľ sa im v tomto smere podarilo dosiahnuť len malý pokrok. A to komplikuje aj plnenie globálnych cieľov v oblasti emisií skleníkových plynov a globálneho otepľovania, dodáva IEA.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok