Matovič tvrdo skritizoval Lengvarského, postoj Kollára k reforme nemocníc chápe

Aktualizované:
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský by mal poctivejšie diskutovať o reforme nemocníc. Reformy sa nemajú robiť od stola. Myslí si to líder OĽANO a minister financií Igor Matovič. Dodal, že v tomto prípade chápe postoj lídra Sme rodina Borisa Kollára.

Matovič sa zároveň pýta, na čo má vláda zmysel, ak nerobí reformy. Zdravotníctvo podľa neho potrebuje reformu. Obáva sa, že ak by sa malo hlasovať o reforme v súčasnej podobe, nemusela by získať plnú podporu poslancov OĽANO.

"Mrzí ma súčasný stav, ale každý jeden minister sa musí správať zodpovedne, vydiskutovať si to nielen s poslancami. U ministra Lengvarského by som očakával, že tých 102 nemocníc má obehnutých. Počul som, že ich obehol veľmi málo, to nie je poctivá diskusia," povedal novinárom v parlamente.

Matovič podporuje zavedenie kvalitnejšej a čo najefektívnejšej zdravotnej starostlivosti. "Poďme robiť reformy, ale nemôže byť reforma len to, že si niekto nakreslí niečo na ministerstve za stolom v Bratislave a potom si myslí, že všetci mu to ľahko odhlasujú. Z tohto uhla pohľadu chápem postoj Borisa Kollára," skonštatoval s tým, že sa treba rozprávať aj s partnermi i s opozíciou.

Lengvarský neurobil na podporu očkovania nič

"Keby to malo byť v tomto štádiu, obávam sa, že by ani v našom klube minister Lengvarský nezískal plnú podporu. To by bolo príliš veľké riziko s takou reformou ísť na hlasovanie," dodal Matovič. Ak sa budú reformy naďalej blokovať, nedôjde k nim, myslí si minister. "Potom si klaďme otázku, či má táto vláda vlastne zmysel, keď reformy nebudú," vyhlásil. Matovič zároveň skonštatoval, že sa "hanbí" za očkovaciu kampaň rezortu zdravotníctva. "Ministerstvo zdravotníctva nerobilo na spropagovanie očkovania nič, my sme urobili z ministerstva financií aspoň niečo, a to je očkovacia lotéria," dodal.

Nemocnice sa majú rozdeliť do piatich úrovní

Sme rodina hovorí, že reforma nemocníc nie je vydiskutovaná s regiónmi, obáva sa rušenia nemocníc. Minister deklaroval, že nemocnice sa rušiť nebudú.

Parlament by sa mal zaoberať reformou ešte na aktuálnej schôdzi. Nemocnice sa podľa nej majú rozdeliť do piatich úrovní – komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná. Optimalizácia siete nemocníc je súčasťou rozsiahlejšieho balíka reforiem, ktoré budú hneď po jej prijatí nasledovať.

Igor Matovič hovoril okrem zdravotníctva aj o dph na energie. Pozrite si celé jeho vyjadrenie:

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá