Srbsko zavedie covidpasy v baroch i reštauráciách, chce zvýšiť zaočkovanosť

Srbsko zavedie covidpasy v baroch i reštauráciách, chce zvýšiť zaočkovanosť
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Srbsko v stredu ohlásilo, že od soboty nadobudne účinnosť pravidlo preukazovať sa vo večerných hodinách covid pasmi vo vnútorných priestoroch reštaurácií, barov či nočných klubov. Zavedenie nových opatrení prichádza po týždňoch stúpajúceho počtu infikovaných v tejto krajine s relatívne nízkou mierou zaočkovanosti, píše agentúra AP.

Srbská premiérka Ana Brnabičová priblížila, že uvedené nariadenia budú platiť po 22.00 hod., keď sa v nočných kluboch schádzajú davy ľudí. Návštevníci sa budú musieť preukázať potvrdením o očkovaní, negatívnym testom alebo dokladom o prekonaní covidu.

"Dúfame, že vďaka tomu stúpne zaočkovanosť," povedala Brnabičová po stretnutí pandemického krízového štábu. "Toto je jediný spôsob, ako poraziť koronavírus," zdôraznila premiérka. Tento krok má ešte na štvrtkovom zasadnutí potvrdiť vláda.

Zdravotnícki odborníci opakovane tlačili na srbských predstaviteľov, aby sprísnili pomerne mierne protipandemické opatrenia. Od začiatku októbra pribúdajú denne tisíce novoinfikovaných a zhruba päťdesiat úmrtí súvisiacich s covidom.

V Srbsku zaznamenali od začiatku pandémie COVID-19 viac ako milión nakazených a takmer 10-tisíc obetí. Kompletne zaočkovaná je zhruba polovica dospelej populácie. AP poznamenala, že počet nakazených okrem Srbska výrazne stúpa i v iných stredo- a východoeurópskych krajinách, kde je miera zaočkovanosti nižšia, než je priemer EÚ.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá