Slovenskí piráti tiahnu proti SOZA

SITA
4.11.2012 18:32

Slovenská Pirátska Strana spúšťa petíciu za odobratie oprávnenia Slovenskému ochrannému zväzu autorskému na výkon kolektívnej správy práv podľa autorského zákona na území Slovenskej republiky.

Slovenskí piráti tiahnu proti SOZA
SITA

Agentúru SITA o tom informoval podpredseda občianskeho združenia SPS Peter Blaščák. Strana sa pre petíciu rozhodla v súvislosti s praktikami SOZA, ktoré už dlhšie poburujú niektorých občanov. Blaščák vysvetľuje, že i napriek nedávnej rezignácii riaditeľa ochranného zväzu Vladimíra Repčíka sa doteraz nepodarilo zabezpečiť komplexnú zmenu a transparentnosť vo výbere poplatkov. "Máme za to, že výmena riaditeľa nezabráni vzniku ďalších absurdných káuz, akých sme boli svedkami doposiaľ," dodáva.
Slovenská Pirátska Strana si myslí, že petícia je jediným a legitímnym spôsobom, ako naštartovať reformu ochranných zväzov a vybudovať objektívny a transparentný systém odmeňovania autorov. "Ochranný zväz neplní svoju pôvodnú funkciu, a to zastupovanie autorov pri výbere odmeny za použitie ich diel. V skutočnosti väčšina z autorov svoje odmeny nedostáva, ani nie je informovaná o tom, že SOZA za ich diela vyberá poplatky," uvádza Blaščák v tlačovej správe. Slovenská Pirátska Strana vníma ako nespravodlivý aj prístup organizácie voči menej známym kapelám. Poplatky pre SOZA sú pri organizovaní koncertov podľa občianskeho združenia vyššie ako príjem z koncertu, čo je pre organizátorov stratové a nepodporuje to rozvoj a šírenie kultúry. SOZA podľa Blaščáka vytvorila aparát, ktorý je informačne uzavretý voči verejnosti a samotným autorom. "Ochranné zväzy by mali byť transparentné nie len v otázkach svojho financovania, ale aj v otázkach prerozdeľovania odmien autorom," dodáva. Nedávne kauzy, akou bola napríklad snaha vyberať poplatky za maturitné večierky - stužkové, naznačujú podľa pirátskej strany svojvoľné vykladanie si zákona zo strany ochranného zväzu.

Riaditeľ SOZA Vladimír Repčík svoju rezignáciu oznámil 31. októbra. Spravil tak údajne z osobných dôvodov. Naposledy občania proti SOZA protestovali vo štvrtok 25. októbra pred sídlom Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP v Bratislave. Organizátori protestu s názvom "Stop SOZA! Hudbou proti výpalníkom!" sa na ministra kultúry Mareka Maďariča obrátili so žiadosťou, v ktorej okrem iného chceli, aby ministerstvo kultúry vykonalo hĺbkovú kontrolu v SOZA a vyvodilo "zodpovednosť za amorálne pokusy žiadať výpalné od detí a študentov" snahou spoplatniť stužkové slávnosti. Žiadali zvážiť odobratie licencie SOZA, vypracovanie právnej analýzy toho, kedy SOZAmôže a kedy nemôže vyberať poplatky, ktorá bude pre SOZA a ďalšie inštitúcie kolektívnej správy autorských práv záväzná. Sporom organizátorov kultúrnych podujatí s organizáciami kolektívnej správy autorských práv má zabrániť malá novela autorského zákona, ktorá začne platiť po podpísaním prezidentom od 1. decembra. Novelu od poslancov Národnej rady SR za stranu Smer-SD Dušana Jarjabka, Jána Senka, Štefana Gašparoviča, Petra Náhlika, Viery Mazúrovej, Miroslava Číža a Petra Fitza v pondelok 29. októbra schválil parlament. Poslanci ňou zmenili jeden z paragrafov v súčasnosti platného autorského zákona. Novela má zamedziť vzniku absurdných prípadov, aké sa napríklad stali medzi SOZA a obcami Pohorelá či Heľpa.

Peter Blaščák kandidoval v parlamentných voľbách za stranu OĽaNO ako nezávislý. Ako povedal pre agentúru SITA, s touto iniciatívou a spustením petície nemá parlamentná strana nič spoločné a celú aktivitu vyvíja iba občianske združenie Slovenská Pirátska Strana. Blaščák priznáva, že "by bol rád, ak by sa týmto problémom zaoberala aj strana OĽaNO."

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok