Nakazení z Putinovho okolia neboli včas preočkovaní, informoval Kremeľ

Nakazení z Putinovho okolia neboli včas preočkovaní, informoval Kremeľ
Zdroj foto: TASR/AP
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov informoval, že ľudia z okolia prezidenta Vladimira Putina, ktorí ochoreli na covid, sa nakazili preto, že neboli včas preočkovaní. Dodal, že takmer všetci nakazení majú asymptomatickú alebo miernu formu ochorenia.

Agentúra Interfax dodala, že podľa Peskova boli takmer všetci nakazení z Putinovho okolia zaočkovaní už dávnejšie, takže im klesli protilátky a keďže sa včas nepreočkovali, nakazili sa. Putin uviedol, že predtým, než nastúpil do karantény, mali pozitívny výsledok testu na koronavírus desiatky ľudí z jeho blízkeho okolia. Podľa vyjadrenia Peskova ide predovšetkým o zamestnancov, ktorí zaisťujú Putinovu bezpečnosť, majú na starosti chod jeho úradu a jeho komfort pri práci.

Ruský prezident je v karanténe od utorka. Zároveň sa dal otestovať na prítomnosť koronavírusu, avšak s negatívnym výsledkom. Vyjadril tiež presvedčenie, že ho voči vírusu ochráni ruská vakcína, ktorou je zaočkovaný. Šesťdesiatosemročný Putin koncom júna - po niekoľkých mesiacoch dohadov - informoval verejnosť, že je proti koronavírusu zaočkovaný vakcínou Sputnik V. Druhú dávku tejto vakcíny dostal v apríli tohto roka.

Rusko patrí medzi krajiny najviac postihnuté pandémiou koronavírusu, pričom podľa bilancie agentúry AFP má piaty najvyšší počet zaznamenaných prípadov. Táto krajina napriek dobrému prístupu k očkovacím látkam musí bojovať o udržanie nákazy pod kontrolou. Nezávislé prieskumy pritom ukazujú, že väčšina Rusov sa proti koronavírusu neplánuje dať zaočkovať.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá