Nedovoľme skresľovanie histórie, vyzvala prezidentka. Pripomenula si okupáciu

Aktualizované:
Slovensko si musí pripomínať udalosti z augusta 1968, aby sa nepripustilo falšovanie a skresľovanie histórie. Pri príležitosti 53. výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy to povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Pamätný Deň obetí okupácie Československa v roku 1968 si uctila položením venca pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave ešte v piatok. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec. "Tento deň si potrebujeme pripomínať. Potrebujeme si ho pripomínať preto, aby sme nepripustili falšovanie a skresľovanie histórie. A potrebujeme si ho pripomínať tiež preto, aby sme boli citlivejší voči tomu, čo sa aj dnes deje okolo nás," uviedla hlava štátu.

Podľa Čaputovej invázia "spojeneckých" vojsk nebola priateľská pomoc, ale bola zameraná na potlačenie demokratizačných snáh Pražskej jari a bola predobrazom nasledujúcich 20 rokov sovietskej okupácie. "Na ráno 21. augusta 1968 nikdy nezabudneme. Tým, ktorí vtedy žili zostane v pamäti hukot lietadiel, tanky a všade prítomní vojaci piatich armád. Nám, ktorí sme sa narodili neskôr, zostanú nasledujúce dni a roky v pamäti z rozprávania rodičov," doplnila.

Pripomenula aj generačnú traumu stoviek rodín spôsobenú smrťou ich najbližších. "Danku Košanovú, Stanislava Siváka a Jána Holíka zabili guľky sovietskych vojakov v Bratislave na Šafárikovom námestí pri schodoch Univerzity Komenského," uzavrela.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá