Juhokórejskí aktivisti opäť vypustili letáky s textom proti KĽDR

Juhokórejskí aktivisti opäť vypustili letáky s textom proti KĽDR
Zdroj foto: SITA
V pohraničnom pásme medzi dvoma kórejskými republikami sa znova vznášali veľké propagačné balóny s tisícami letákov. Do vzduchu ich vypustili juhokórejskí aktivisti, ktorí broja proti severokórejskej komunistickej diktatúre. Tú podobné aktivity dokážu značne podráždiť.

Aktivistom sa z parku pri pohraničnom meste Pcha-džu podarilo vypustiť sedem balónov s 50 000 letákmi vyzývajúcimi na povstanie proti súčasnému severokórejskému lídrovi Kimovi Čong-unovi. Na akciu dozeralo asi 100 policajtov. Minulý pondelok juhokórejská polícia vypusteniu balónov zabránila potom, čo armáda KĽDR pohrozila útokom na hranicu Južnej Kórey.

Policajti a vojaci pred týždňom park uzavreli a aktivistom zabránili v uskutočnení ich plánu. "Nebojíme sa ich hrozieb a naďalej budeme posielať letáky," vyhlásil dnes univerzitný profesor Čchoj Wu-won, ktorý sa na akcii zúčastnil.

Severokórejská armáda pohrozila nedávno útokom na pohraničnú oblasť v prípade, že aktivisti vypustia balóny s letákmi. Podobné hrozby už KĽDR vydala aj v minulosti, posledné vyhlásenie však bolo mimoriadne silné. Úrady KĽDR dokonca vyzvali miestnych obyvateľov, aby pohraničné oblasti opustili.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá