Pre pochybné tendre pri nájomných bytoch padajú trestné oznámenia

Pre pochybné tendre pri nájomných bytoch padajú trestné oznámenia
Zdroj foto: TASR/Roman Hanc
Ilustračné foto
Nadácia Zastavme korupciu podáva trestné oznámenie pre podozrenia s machináciami pri obstarávaní nájomných bytov. Podkladom na podnet sú zistenia nadácie, podľa ktorých samosprávy v desiatkach prípadov vyhlasovali verejné súťaže s vopred určeným víťazom.

"V mnohých prípadoch verejnú súťaž mestá a obce len predstierali a na obchádzanie zákona používali rovnaké schémy," upozornil právnik a odborník na verejné obstarávanie Miroslav Cák.

Nadácia spolu s Cákom skontrolovala 39 projektov, zistila pri nich napríklad, že obce ešte pred vyhláseniami obstarávaní uzatvárali s dohodnutými spoločnosťami nájomné alebo kúpne zmluvy na stavebné pozemky. Ich dispozíciu následne požadovali od uchádzačov v súťaži, preto podmienku dokázali splniť len dohodnuté firmy. Zákazky vyhrávali rovnaké firmy často bez stavebnej alebo developerskej histórie.

Riaditeľka nadácia Zuzana Petková upozorňuje, že priebeh súťaže môže ovplyvniť aj nájomné bývanie ako také. "Súťaž má zabezpečiť čo najlepšiu kvalitu za čo najnižšiu cenu. Od nej sa potom odvíja aj výška nájomného, ktorú platia občania," vysvetlila.

Z analýzy nadácie vyplýva, že chyby neboli nedbanlivostné, ale vykazovali systematický postup. Nadácia upozorňuje, že obchádzanie zákona potvrdil vo svojich rozhodnutiach aj Úrad pre verejné obstarávanie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá