Dôchodca, ktorý mal tank, delo aj torpédo v pivnici, už dostal trest

Dôchodca, ktorý mal tank, delo aj torpédo v pivnici, už dostal trest
Zdroj foto: TASR/AP
ilustračné foto
Nemecká prokuratúra a obhajoba sa dohodli na udelení podmienečného trestu maximálne do jedného roka a piatich mesiacov pre nepovolené držanie zbraní, munície a výbušnín 84-ročnému mužovi. Ten v suteréne svojho domu skladoval tank z čias druhej svetovej vojny, protilietadlové delo, torpédo a ďalšie zbrane.

Dôchodca bude musieť navyše zaplatiť pokutu vo výške 250-tisíc eur a tank aj protilietadlové delo predať.

Verdikt v tomto prípade má súd v meste Kiel na severe krajiny vyniesť ešte v utorok, informuje agentúra DPA. Zberateľ bol obžalovaný z dôvodu porušenia zákona o kontrole vojnových zbraní a tiež z porušenia zákona o zbraniach.

Dostať tank z domu trvalo 9 hodín

Tank typu Panther i ostatné predmety vrátane protilietadlového dela s kalibrom 8,8 centimetra, mínometu, samopalov, útočných pušiek, automatických zbraní a viac než tisíc nábojov zaistili počas domovej prehliadky vo vile obžalovaného v severonemeckom meste Heikendorf v lete 2015.

Išlo o dvojdňovú akciu, na ktorej sa podieľalo 20 vojakov. Vyzdvihnutie takmer 40-tonového tanku, ktorý už nemal pásy, z obývanej nehnuteľnosti a umiestnenie na podvalník za účelom prepravy im trvalo takmer deväť hodín.

Miestne úrady na dôchodcovu pivnicu upozornili policajti z Berlína, ktorí predtým prehľadali dom v súvislosti s odcudzenými artefaktmi z čias nacistickej éry.

Muž v auguste ešte pred vypočúvaním uviedol, že tank kúpil v Anglicku už ako vrak.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá