Úrazy detí sú cez prázdniny časté. Na čo dať v lete podľa odborníka najviac pozor?

Úrazy detí sú cez prázdniny časté. Na čo dať v lete podľa odborníka najviac pozor?
Zdroj foto: TASR (ilustračné)
V chirurgických ambulanciách oddelenia urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb v Bratislave lekári denne ošetria zhruba 80 až 100 detí s úrazom. Počas leta sa úrazy detí stávajú často. Veľký počet úrazov sa v lete spája s kolobežkami či skokmi do vody, keď deti nevidia dno. Pripomenul to NÚDCH na sociálnej sieti.

Nezabúdajte na prilby a chrániče

"Počty ošetrených detí v chirurgických ambulanciách sú približne rovnaké ako pred pandémiou v rovnakom období, ale rozdiel je v tom, že kým v minulosti sme po prvotnom náraste úrazov na začiatku leta sledovali určitý pokles úrazov, v súčasnosti je to skôr stále rovnaké," vysvetlil Pavol Šinka, lekár Kliniky detskej chirurgie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH. 

Predpokladá, že je to spôsobené tým, že deti boli dlhšie doma a potrebujú viac času, kým sa dostanú do pôvodnej kondície. Mali menej pohybu a trvá dlhšie, kým sa dostanú do pôvodnej koordinácie a formy. Zároveň odporúča postupný návrat k pohybovým aktivitám a používanie chráničov a prilieb. V súčasnosti sa veľký počet úrazov spája s kolobežkami, bicyklami a trampolínami.

"Najčastejšie sú to zlomeniny končatín, ale stretávame sa aj s úrazmi hlavy. Trampolíny sú rizikové v tom zmysle, že dieťa, keď vyskočí, nevie predpokladať svoj pohyb a veľmi často dochádza k úrazu. Rodičia by si mali uvedomiť, že ak skáče na trampolíne viac detí  súčasne, riziko úrazov sa zvyšuje. Našťastie, zlomeniny chrbtice s vážnymi celoživotnými dôsledkami sme pri zraneniach na trampolíne nemali," skonštatoval Šinka.

Deťom zabezpečte protišmykovú obuv

Kým u starších detí lekári v lete sledujú určitú sezónnosť úrazov, u malých detí hovoria o celoročnom štandarde. Lekár pripomína, že staršie deti viac chodia von, stretávajú sa s rovesníkmi a nie sú až tak pod dozorom ako malé deti. "Čím je dieťa mladšie, tým je preň ťažšie uvedomiť si hranice toho, čo už je nebezpečné a ľahko ich môžu presiahnuť," dodal Šinka.

Počas leta je potrebné byť opatrný zvlášť pri pobyte pri vode. Lekár upozorňuje, že staršie deti chodia na jazerá, skáču do vody, aj keď nevidia na dno a nevedia tak odhadnúť hĺbku vody.

"Navyše, ľudia často do vody hádžu rôzny odpad - sklo, rôzne kovové predmety a podobne. Chodia k nám pacienti so zapichnutým sklom alebo iným ostrým predmetom v nohe. V horších prípadoch pri skokoch do vody so zlomeninami stavcov, lebky a následným poškodením tkaniva. U malých detí sú to skôr pošmyknutia pri bazéne, keď pri vychádzaní spadnú a udrú si hlavičku. Aby sa to nestávalo, treba im zabezpečiť protišmykovú obuv," odporučil Šinka.

U malých detí lekár zároveň upozorňuje na časté otravy rôznymi chemickými látkami v dosahu detí, ktoré si neuvedomujú nebezpečenstvo a rôzne chemické látky vypijú alebo olizujú, čo im môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Chemické látky treba tak odstrániť z dosahu najmenších.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá